Galata Köprüsü


Galata Köprüsü

Galata Köprüsü Course

Eğlence, nostalji ve balıkçılar...

Şehrin tam kalbinde, İstanbul'u İstanbul yapan bir yerde, her yanı geçmiş kokan iki semt ve semtleri buluşturan bir köprü... Ve o köprü de adım adım şehri solumak ya da oltayı Haliç'e uzatmak...

İstanbul'un en işlek yerleri semtleri arasında bulunan Galata Köprü'sü, Eminönü ve Karaköy'ü birbirine bağlıyor. Özellikle amatör balıkçıların buluşma adresi olan köprü, manzarasıyla da ilgi gören yerler arasında geliyor. Galata Köprüsü mimari güzelliğinin yanı sıra, İstanbulluların yaşamında farklı bir yere sahip.

Eski adıyla Cisr-i Cedit (Yeni Köprü) köprüsü, 1845 yılında I. Abdülmecit’in annesi Valide Sultan tarafından ahşap olarak inşa ettirilmiş. Kısa sürede eskiyen köprüyü, Kaptan-ı Derya Hasan Ahmet Paşa 1863 yılında yenileyerek, tekrardan hizmete sunulmuş. 19 yy.ın sonlarına doğru Köprü’de artan yaya trafiği nedeniyle, çıkan asayiş olaylarını denetim altına almak için Köprü’nün Galata ucunda, eklektik üsluplu ve süslemeli Aziziye Karakolu inşa edildi. Köprü 37 yıl bu şekilde hizmet verdikten sonra, yerine suyun hareketiyle sallanan ağır bir köprü inşa ettirildi ve 1912 senesinde Sultan 5. Mehmet Reşat’ın tahta çıkışının üçüncü yıldönümünde açıldı. 

Ocak 1914 senesine gelindiğinde ise; Elektrikli tramvayların bu köprü üzerinden Eminönü-Karaköy bağlantısı sağlandı. 1987 senesinde Köprü’nün Haliç’e bakan tarafında yeni bir köprünün yapımına başlandı. Ve bu köprünün yapımı tamamlanmadan önce, 1992 yılı mayıs ayında Tarihi Galata Köprüsü nedeni bilinmeyen bir yangın sonucu yanarak büyük hasar gördü.

Yangından sonra diğer köprünün yapımı hızlandırılarak, 1992 Haziranında Tarihi Köprü’nün yerinde hizmete açıldı. On bir parçadan meydana gelen Tarihi Köprü’nün Karaköy tarafındaki parçaları yerinde bırakıldı ve yanmayan kısımları da taşınarak Atatürk Köprüsü’nün Unkapanı ayağında karaya bağlandı.   

Galata Köprüsü eski zamanlarda yangınlardan sıkı bir şekilde korunuyordu. Bu sebeple ahşap döşemelerin yanmaması için, gündüzleri köprüden geçenlerin tütün içmeleri yasaklanmıştı. Ayrıca; Köprü geceleri de kapatılırdı. Köprü ücretli tarifeyle yayalara hizmet ettiği bilindiği gibi, alınan ücrete de müruriye denirdi.

Galata Köprüsü mimari bir güzellikten ziyade, İstanbulluların yaşamına yerleşen şiirsel bir imgedir.

 

Adres: Eminönü, Ragıp Gümüşpala Cd, Rüstempaşa, istanbul

 

 

galata_kulesi      galata_ismi

 

 

Video ile şikayetim var
Beyoğlu’ndaki Gece Kulüpleri

Beyoğlu’ndaki Gece Kulüpleri

Eğlence Merkezleri
Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı

Eğlence Merkezleri
Galata Köprüsü

Galata Köprüsü

Eğlence Merkezleri
Kumkapı Restaurantlar Sokağı

Kumkapı Restaurantlar Sokağı

Eğlence Merkezleri
Nevizade Sokağı

Nevizade Sokağı

Eğlence Merkezleri
iamturkiye Hakkında

Iamtürkiye, Türkiye'nin iller, ilçeler, sektörler videolu arama motorudur. Türkiye'yi Sizler için Havadan, Denizden ve Karadan olarak video haline getirdik.