Antandros Antik Kenti - Altinoluk


Antandros Antik Kenti - Altinoluk

Antandros Antik Kenti - Altinoluk tarihimekanlar

Antandros Antik Kenti, Edremit Ilçesi Altinoluk Beldesi’ nin 4 km. dogusunda, Ida Dagi (Kazdagi) eteklerinde, Pelasg’ lar tarafindan kurulmustur. Adramytteion (Burhaniye-Ören) – Assos (Behramkale) yolu üzerinde askeri bakimdan stratejik bir konuma sahip olan kentin, M.Ö. 10.yy’ da kuruldugu düsünülmekle birlikte, çok yakininda bulunan Assos’ un M.Ö.2.bin yillarina kadar inen tarihinden Antandros’ un da bu tarihlerde iskan görmüs olmasi mümkün görülmektedir. Antik yazar Strabon, Leleg kavminin Bababurnu’ ndan (Lekton) Ida dagina kadar olan bölgede yerlestiklerini belirtmektedir. Önce Thrakiali Mysialilar’ in yerlestigi bilinen bölge, M.Ö. 7.yy’da Limni üzerinden gelen Aioller tarafindan iskan edilmistir. Pelasglarin da bu tarihlerde Antandros’a yerlestikleri antik kaynaklardan anlasilmaktadir. Antandros’ un bir Pelasg kenti oldugunu, tarihteki Bati Anadolu Isyani’ ndan (M.Ö. 499-494) sonra Pers Krali Dareios’ un komutani Otoneis’ in Antandros’ u zapt ettigini ve Kserkeses ordusunun Yunan seferine giderken kentin yanindan geçtigini Heredot’ tan ögrenmekteyiz. Anadolu’ da arastirmalar yapan Henri Kiepert kitabinda Antandros’ un akropolünün Altinoluk – Avcilar arasinda Yarmatas olarak bilinen 215km. rakimli tepede bulundugunu ve kentin doguya dogru yayildigini ifade etmektedir. Kentin nekrolpolü ise Yarmatas Tepesi’ nin 2 km. daha batisinda yer almaktadir. Nekropol alani insai faaliyetler sirasinda ortaya çikmis ve 1989-1996 yillari arasinda kurtarma kazilari yapilmistir. 2001 yilinda Balikesir Müze Müdürlügü Baskanligi’ nda ve Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Ögretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Gürcan Polat’in Bilimsel Danismanligi’nda baslatilan ve halen devam eden Müze kazilarinda, M.Ö. 7-2. yy arasinda kullanildigi anlasilan nekropolde, arazinin egiminden faydalanilarak üst üste iki ve üç kat olarak yerlestirilen lahit mezarlarin yani sira kremasyon (ölü yakma) ve direk topraga gömü seklinde bir çok gömü yapildigi görülmüstür. Bu mezarlardan çikarilan mezar hediyeleri, Balikesir Müzesi’ nde sergilenmektedir. Kaçak kazilar sonucu ortaya çikan Roma dönemine ait bir taban mozaigi çevresinde yapilan sistemli kazilar sonucunda M.S. 1. yy. tarihlenen ve duvarlarinda fresk bulunan, taban dösemeleri mozaikli bir zengin evi bulunmustur. 

Kaynakça: Balikesir Il Kültür ve Turizm Müdürlügü web sitesi http://www.balikesirkulturturizm.gov.tr/TR,90612/antik-kentler-oren-yerleri.html, adresinden 04.07.2014 tarihinde alinmistir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var
Antandros Antik Kenti - Altinoluk

Antandros Antik Kenti - Altinoluk

Balıkesir | Edremit
Antandros Antik Kenti - Altinoluk

Antandros Antik Kenti - Altinoluk

Balıkesir | Edremit
iamturkiye Hakkında

Iamtürkiye, Türkiye'nin iller, ilçeler, sektörler videolu arama motorudur. Türkiye'yi Sizler için Havadan, Denizden ve Karadan olarak video haline getirdik.

Hastag(Etiketler)
?>