Ardahan Kalesi Havadan


Ardahan Kalesi Havadan

Ardahan Kalesi Havadan tarihimekanlar

Ardahan Kalesi
Yapilisi oldukça eskiye dayanan Ardahan Kalesi, ilk insa tarihi bilinmeyen; ama Selçuklularca yapildigi düsünülen ve Osmanlilarca sürekli kullanildigi anlasilan tarihî bir yapidir.

Tarihçe
Ardahan Kalesi’nde yapilan prehistorik arastirmalar da (m.ö. 3500-2000) ilk Tunç çagi’na ait yerlesmenin varligini, ortaya koymustur.

Ancak Osmanli döneminde 16. yy. içlerinde Ardahan’da Kanuni Sultan Süleyman’in emriyle günümüze ulasan kale insa edilmistir. Kura Nehrinin bir tarafinda günümüzde, kale disinda yasamini sürdüren eski Ardahan’daki kale , egimli bir düzlük üzerinde, Kura Nehri üzerinde insa edilmistir.

Kapisi üzerinden Arapça kitabeden, Kanuni Sultan Süleyman tarafindan h.963/m.1544 yilinda insa ettirildigi ögrenilmektedir.

Yapi ve konum
Ardahan sehir merkezinin kuzeyindeki Halil Efendi Mahallesi ile kent merkezini birbirinden ayiran Kura nehrinin hemen sol kiyisinda bulunmaktadir.

Özellikleri
Alani: 32.200 m²
Sur Uzunlugu: 54 m.
En yüksek yeri: 21 m.
En alçak yeri: 6 m.
Kule sayisi: 14 adet.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var
iamturkiye Hakkında

Iamtürkiye, Türkiye'nin iller, ilçeler, sektörler videolu arama motorudur. Türkiye'yi Sizler için Havadan, Denizden ve Karadan olarak video haline getirdik.

?>