Istanbul Sadabad Camii Tarihi


Istanbul Sadabad Camii Tarihi

Istanbul Sadabad Camii Tarihi tarihimekanlar

Aziziye Camii (Sadabad Camii - Çaglayan Camii)
Bu alana ilk camii 1722’de Sadabad Sarayi ile birlikte yaptirilmistir. Hicri 27 Sevval 1134'te yapilan açilis töreninde ise Sultan III. Ahmed namazini bu yeni camiide kilar. Ilk camiin üzerinde herhangi bir kitabesinin bulunup bulunmadigi ve mimari tarzi ile ilgili elde bilgi yoktur. Patrona Halil Hareketi’nde yikilan camiiyi Sultan III. Selim H. 1206'da baslattigi çalisma sonucu H. 1207'de ibadete hazir hale getirir.

H. 1224’te ise Sultan II. Mahmud, Sadabad Sarayi ile birlikte camiiyi de yeni bastan insa ettirir.

Zamanin tahribatina ugrayan saray ve camiiyi, bu defa Sultan Abdülaziz yeniden yaptirir. Günümüzde Aziziye Camii adiyla halen ayakta olan bu camii 1863’te saray basmimarlari Sarkis ve Agop Balyan Biraderlerin insa ettigi camiidir.

Camiinin kapisinin üstünde Sultan Abdülaziz' in H.1279 (M.1863) tarihli tugrasi bulunmaktadir. Tugranin altinda Ser Kenan Abdülfettah Efendi' nin hatti ile sair Kamil'in on misralik tarih manzumesinin son misralarinda:

“Eyledi bünyan Sadabad da

Camii zivayi han Abdülaziz”

yazisi mevcuttur.

Camii dönemin bati mimari etkileriyle yapilmistir. Çift sira pencereli ve muntazam kesme tastan duvarlar üzerinde ahsap bir kubbe bulunur. Üstü kursun kapli kubbenin içi çiçek desenleri ile süslüdür. Mihrap ve duvarlarindaki süslemelerden günümüzde sadece mihraptakiler kalmistir.

Kare bir yapiya sahip camiinin neogotik üsluba sahip minaresinin içinde her biri 96 tas basamaktan olusan iki ayri merdiven bulunmaktadir. Birine camiinin içinden digerine ise bahçeden girilir. Iki kisi ayni anda birbirini görmeden serefeye çikabilir. Serefesinde zarif sütunlar ve sütun baslari ile yapilmis gölgeligi 1940 tamiratinda sökülmüs, bir daha da yerine takilmamistir.

1904’te bir tamirat geçirmis, 1939 depreminde ise minare alemi düsüp kubbeyi delmistir. Ikinci Dünya Savasi sirasinda kandilleri, kapi ve pencere kanatlari yagmalanmis, camlari kirilmis, kristal avizesi, kubbe ve kursunlari parça parça sökülmüstür.
Bir vakitler gül ve lalelerle bezeli, içinde bir de namazgahi bulunan bahçesinde mermer süs havuzu ise 1974’lerde yokedilmistir. Serefe ve havuzdan geriye kalan parçalar 1997'de Kagithane Belediyesi tarafindan korumaya alinir. Kubbe alemi çalinmis, pencere pervazlarinin bazilari düsmüs, kubbesi içten parçalanmis, içerde güvercinler yuva yapmis, duvarlari örümcek baglamis, zemininde altin bulma ümidiyle kazilar yapilmis ve her yagmurda su baskinina ugrar bir durumdayken 1997 Aralik ayinda Sadabad Projesi çerçevesinde Istanbul Büyüksehir Belediye tarafindan restorasyon baslatilmis, çalisma 1998 Kasim’inda bitirilmistir.

Camiinin biri Hünkar Iskelesi, digeri Vezir Iskelesi olmak üzere iki iskelesi bulunmaktadir. Iskeleler derenin camii önünde kivrim yaptigi yerdedir. 1940 sonrasi keyfi kaldirilan iskeleler ve 1987’de derede yapilan keyfi yatak degistirmeler ile tamamen yokedilmistir. Fakat 1998 restorasyonu ile iskeleler yeniden kurulmustur.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var
Arap Camii

Arap Camii

İstanbul | Beyoğlu
Kiliç Ali Pasa Camii

Kiliç Ali Pasa Camii

İstanbul | Beyoğlu
ITÜ Bilim Merkezi

ITÜ Bilim Merkezi

İstanbul | Beyoğlu
Hüseyin Aga Camii

Hüseyin Aga Camii

İstanbul | Beyoğlu
Alay Köskü

Alay Köskü

İstanbul | Fatih
iamturkiye Hakkında

Iamtürkiye, Türkiye'nin iller, ilçeler, sektörler videolu arama motorudur. Türkiye'yi Sizler için Havadan, Denizden ve Karadan olarak video haline getirdik.

?>