Izmir Erythrai Antik Kenti Havadan


Izmir Erythrai Antik Kenti Havadan

Izmir Erythrai Antik Kenti Havadan tarihimekanlar

Erythrai (Ildiri) (Çesme)
Çesme’nin 20 km kuzey dogusunda yer alan Ildiri köyünün antik dönemdeki adi Erythrai’dir. Erythrai sözcügünün Yunanca’da “Kirmizi” anlamina gelen Erythros‘tan türedigi kent topraginin kirmizi renginden dolayi Erythrai’nin “Kizil Kent” anlaminda kullanildigi sanilmaktadir. Bir baska varsayima göre ise kent adini ilk kurucusu Giritli Rhadamanthes’in oglu Erythro’tan almistir.

Kentte ele geçen bulgular bu yörede Ilk Tunç çagindan bu yana yerlesimin oldugunu göstermistir. Ikinci Kolonilesme döneminde kent Atina krali Kadros soyundan gelen Knopos yönetimindeydi. Baslangiçta krallik ile yönetilen kent sonralari yine kral soyundan olan ancak halkin seçtigi Vasileuslar tarafindan yönetildi. Ion kentlerinin aralarinda kurduklari Panionion dinsel ve siyasal birlige katildilar. Kent Payhagorasla birlikte kisa süreli tiranlik dönemi yasamis, bu dönemde üreterek disari sattigi degirmen taslari ile önem kazanmistir. Erythrai, Lidya ve daha sonrada Persler’in eline geçer. Pers boyunduruguna karsi diger Ion kentleri gibi ayaklanmaya katilan kente, bütün Ion kentleri ile birlikte MÖ 334’te Iskender, bagimsizligini kazandirir. Iskender’in ölümünden sonra ortaya çikan kargasalar sonucu bir çok el degistiren Erythrai, Pergamon (Bergama) Kralliginin eline geçer. MÖ 133’te ise Roma Imparatorlugu içinde özgür bir kent statüsü kazanir. Bu dönemde sarabi, keçileri, degirmen taslari ve kadin kahinleri Sibyl ile Herophile ile ün kazandi. MÖ 1.yüzyil’da depremler, savaslar ve Romali komutanlarin yagmalari yüzünden büyük yikima ugrayan yöre, Bizans döneminde önemini yitirdi. 1366’da Türk Egemenligine girdikten sonra da Erythre, Rhtyrai, Lythri gibi degisik adlar alan yöre; 16.yüzyil’dan sonra Ilderen ve Ildiri adlariyla anilmaya basladi.

Sehirde 1963-1966 yillari arasinda Prof. Hakki Gültekin ve sonralari Prof. Ekrem Akurgal tarafindan kazi çalismalari yapilmistir. Ilk önce MÖ 3.yüzyil sonralarinda yapildigi sanilan Akropol’ün kuzey yamaçlarindaki antik tiyatro toprak altindan çikarildi. Akropolün en yüksek düzlügünde yapilan arastirmalarda da Athena tapinagina ait kalintilar bulundu. Sehrin etrafinin 5 km uzunlugunda surla çevrili oldugu anlasildi. Tiyatro kismen açiga çikarildi. Arastirmalarda akropolde MÖ 6. ve 7.yüzyil’dan kalma çanak, çömlek, tas ve topraktan figürler bulundu.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var
Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi

İzmir | Konak
Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

İzmir | Selçuk
Saat Kulesi

Saat Kulesi

İzmir | Konak
iamturkiye Hakkında

Iamtürkiye, Türkiye'nin iller, ilçeler, sektörler videolu arama motorudur. Türkiye'yi Sizler için Havadan, Denizden ve Karadan olarak video haline getirdik.

?>