Manisa Aigai (Aiolis) Antik Kenti Havadan


Manisa Aigai (Aiolis) Antik Kenti Havadan

Manisa Aigai (Aiolis) Antik Kenti Havadan tarihimekanlar

Aigai
Aigai, Manisa ilinin Köseler Köyü'nün 2 km güneyindeki Gün Dagi'nin üzerinde, kismen ayaktaki harabelerden ibaret bir antik kenttir.

Antik yazarlar tarafindan aktarilan gelenege ve olusturduklari kronolojiye gören M.Ö. 1100 yillarindan sonra Yunanistan'dan gelip kuzeybati Anadolu kiyilarina yerlesen Aioller tarafindan kurulan 12 kent arasindadir. Ancak 2004 yilindan itibaren sürdürülen arkeolojik kazilarin sonuçlari simdilik kentin kurulusunun M.Ö. 8. yüzyilin sonlarindan daha erkene gitmedigini göstermektedir.

Kentin arkeolojik kazisi Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ersin Doger ve Celal Bayar Üniversitesi'nden arkeolog Yusuf Sezgin tarafindan yapilmaktadir.

Kentin kurulusu
Tarihçi Herodotos (MÖ 5. yüzyil) Aigai Kenti'ni Aiollerin kurdugu 12 kent arasinda sayar. Aioller, günümüzde Izmir Körfezi ile Çandarli Körfezi arasinda yer alan ve antik dönemde Aiolis olarak adlandirilan bölgeye yerlesip kentler kurmuslardir ve Izmir Körfezi'nin güneyine yerlesen Iyonlar'in aksine iç kisimlarda da (Aigai ve Temnos gibi) kentler kurarak ticaretten çok tarim ve hayvanciliga önem vermislerdir. Aigai de Gün Dagi'nda Aiol toplulugunun bir kolu tarafindan bilinmeyen bir tarihte kurulmus olmalidir. Özellikle akropolisi çeviren teras duvarlarinda kullanilan teknik, Aigai kentinin MÖ 6. yüzyildan itibaren güçlü surlarla çevrili oldugunu göstermektedir. Ancak kentin gerçek kurulus tarihi su an için tam olarak bilinmemektedir.

Kentin isminin kökeni
Kentin adi Herodotos'ta Aigaiai, Plinius'da Aegaeae, kentin bastigi sikkelerde ise Aigai ve Aigaion olarak geçmektedir. Kentin adini anan diger antik yazarlardan Strabon (XIII. 3,5), Pseudo Skylax (98) ve Plinius (Naturalis Historia, V.121), bu yerlesimin deniz kiyisinda degil, iç kisimda ve daglik bölgede oldugunu vurgulamaktadir.

Kentin gelisimi,gördügü zararlar
Aigai'in, MÖ 547 yilindan sonra ortaya çikan Pers egemenligine karsi diger bir Aiol kenti olan Temnos ile birlikte direndigi ve bagimsizligini korudugu anlasilmaktadir (Xenophon, Hellenika IV.8,5 ). Kyme ve Myrina gibi kiyi kentlerinin aksine, MÖ 5. yüzyilda Attik Delos Birligi'ne vergi vermemistir.

MÖ 3. yüzyilin baslarina kadar küçük bir kent olan Aigai'nin bu dönemde Pergamon Kralligi'nin temellerini atan Filetairos'un büyük yardimlari ile yeniden kuruldugu ve bir Helen Kenti kimligine kavustugu düsünülür. Kent; plan, teraslamalar ve diger birçok ayrinti göz önüne alindiginda Pergamon'u animsatmaktadir. Ayrica Filetairosun kentin hemen yakinindaki Apollon Khresterios Tapinagi'nin yapimina yardim ettigi de bilinmektedir.

Anadolu'da Pergamon Kralligi'nin güçlü rakibi olan Seleukos Kralligi'nin Akhaios adli bir generalin komutasinda baslattigi saldirilar (MÖ 220-218) sonucunda Aigai ve Aiolis kiyilari Pergamon Krali I. Attalos'in elinden çikmis, daha sonra krala isyan eden Akhaios’un öldürülmesi ile Aigai ve çevresi yeniden Pergamon Kralligi’na katilmisti.

Aigai'de Roma yönetimi ile ilgili en erken bilgi MÖ 1. yüzyila aittir. Sezar'in güvenilir bir adami olan Publius Servilius Isauricus, Asya Valisi olarak görev yaptigi sirada (MÖ 48-46) kente ve buradaki Apollon Khresterios Tapinagi’na önemli yardimlar yapmisti. Nitekim kentte ele geçen bir heykel kaidesinin üzerindeki yazittan bu valinin Aigai’da onurlandirildigi anlasilmaktadir.

Kentin yapisi
MÖ 3. yüzyilin baslarina kadar küçük bir kale-kent hüviyetinde olan Aigai Hellenistik Dönem’de gelismis ve bir Hellen kenti için vazgeçilmez olan kamu yapilarina kavusmustur. Kentin görülmeye deger yapilarindan en önemlisi Hellenistik Dönem duvar isçiliginin en güzel örneklerinin sergilendigi 3 katli Agora ve Halk Meclisi Binasi’dir (Bouleuterion).

Kent yasami boyunca yagmur suyuna ihtiyaç duymus, tüm cadde ve sokaklar tas dösenmis, tas dösemelerin alt kesimleri yagmur sularini irili ufakli yüzlerce sarnica yönlendiren kanalizasyon sistemi ile donatilmistir. Kentin batiya ve güneye bakan yamaçlarinda yüksek teras duvarlar ile düz alanlar olusturulmus ve buralarda Tiyatro, Gymnasium, Stadium ve Hamamlar gibi kamu yapilari insa edilmisti.

M.S. 17 yilinda bölgede meydana gelen siddetli depremin yerle bir ettigi kentler arasinda Aigai da vardir. Tacitus (Annales, 47) tarafindan da sözü edilen bu depremin yaralari Imparator Tiberius’un cömert yardimlariyla sarilmis ve depremden zarar gören kentler sükran ifadesi olarak Italya’da imparatorun bir heykelini dikmislerdi.

Kentin adina son kez M.S. 5. yüzyila ait Piskoposluk listelerinde ve Hierokles’in Gezi Rehberi’nde rastlanmaktadir. Tahminlere göre, Aigai, diger bir dag kenti olan Temnos gibi M.S. 7. yüzyildaki Arap akinlari nedeniyle terkedilmistir. Kentteki en son iskan ise sadece Demir Kapi ve ardindaki sinirli bir alanda yer alan; 12. ve 13. yüzyila tarihli küçük bir geç Bizans kale-iskanidir. Bu dönemi ise kentte küçük bir kilise temsil etmektedir. Söz konusu Geç Bizans iskani da 14. yüzyilin sonlarinda Manisa ve çevresini ele geçiren Saruhanogullari tarafindan terke zorlanmistir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var
iamturkiye Hakkında

Iamtürkiye, Türkiye'nin iller, ilçeler, sektörler videolu arama motorudur. Türkiye'yi Sizler için Havadan, Denizden ve Karadan olarak video haline getirdik.