Mugla Heraklia Antik Kenti Tanitim Videosu


Mugla Heraklia Antik Kenti Tanitim Videosu

Mugla Heraklia Antik Kenti Tanitim Videosu tarihimekanlar

Herakleia antik kentine Milas - Söke karayolu üzerindeki Çamiçi Beldesinden ayrilan bir yolla ulasilir. Kent bugünkü Kapikiri Köyü içerisinde kalmakta olup, Milasa 39 km. uzakliktadir.Kent, antik çagda Ege Denizinin bir uzantisi olan Latmos Körfezine sahipti. Ancak Menderes Nehrinin getirdigi alüvyonlarla dolmasi sonucu körfez bugünkü Bafa Gölüne dönüsmüstür.

Kent adini ünlü mitoloji kahramani Heraklesten almistir. M.Ö. 8. Yüzyilda adi Latmos iken Persler zamaninda Karya Satrabi Mausolosun eline geçmistir. Iskenderin Asya seferi sonucu Iskender Imparatorlugunun, daha sonra Seleukoslarin egemenligine baglanmistir. M.Ö. 1. Yüzyilda denizle iliskisinin kesilmesi üzerine eski önemini kaybeden Herakleia ulasimdaki güçlük nedeniyle Hristiyan kesislerin bir gizlenme yeri olmustur.

Heraclia latmus Çok engebeli ve kayalik bir arazi üzerine kurulan antik kentin etrafi 65 kule ile takviye edilen 6.5 km. uzunlugunda sur ile çevrilmistir. Düzgün dikdörtgen ve kare tas isçiligi gösteren sur duvarlari Hellenistik dönemde yapilmistir. Hippodamos sehir planina göre iskan edilen Herakleia, birbirini dik kesen izgara biçimli parsel ve sokak planinin iyi uygulandigi örneklerden biridir.

Limanin arkasinda uzanan kayalik arazi üzerinde yer alan Athena Tapinagi kentin en iyi korunmus yapilarindan biridir.Templum in Antis tarzinda, iki sütunlu Hellenistik Çag yapisidir. Athena Tapinaginin dogusunda yer alan agora iki katli olup, günümüzde birinci kati ayakta kalmistir. Agoradaki dükkanlarin ve hanlarin yerleri bellidir. Güney tarafindaki duvarlar gayet güzel tas isçiligi gösterir. Plan olarak dikdörtgen biçiminde olup, etrafi portikolarla çevrilidir.

Agoranin dogusundaki köseli "U" planli yapi Bouleterion dur. Yapinin kuzey dogu çevre duvarlari oldukça iyi durumdadir. Tiyatro kentin kuzey dogusunda yer alir. Skene binasina ait duvarlar ile 1. kaveaya ait oturma siralari görülebilir. Kentin sahiline ve adalara giden yolun kenarinda yer alan Endymion Kutsal Alaninin apsidal sellasi ve pronaosu görülebilir.

Mitolojiye göre Ay Tanriçasi Selene Latmos Daglarinda çobanlik yapan güzel delikanli Endymiona asik olur ve onu ebedi uykuya mahkum eder. Bafa Gölü içerisinde yer alan adacklarda ve Latmos Dagi kayaliklarinda birçok manastir yer alir. Sina Yarimadasi ve Yunanistandan gelen rahipler M.S. 7. yüzyilda ilk manastiri kurmuslardir. Yapilan arastirmalara göre 13 manastir bulunmaktadir.

Bunlarin en ünlüleri Yediler, Stylos, Soteros, Menet Adasi, Ikizce Adalar ve Kahve Asar Adasi manastirlaridir. Bizans Devrinde manastirlarin korunmasi için Bafa Gölü kenarina bir kale insa edilmistir. Ayrica manastirlar etrafina yayilmis kesislerin tek basina yasadigi pek çok magara veya çilehane vardir.Manastirlara yakin olanlarin içi zengin fresklerle süslüdür. Bu çileha-nelerin tavanlarini ve duvarlarini süsleyen freskler Isanin hayatini, Meryemi ve azizleri tasvir eder. Herakleia Antik Kentinde Alman Anneliese PESCHLOW tarafindan yapilmakta olan yüzey arastirmasina her yil devam edilmektedir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var
iamturkiye Hakkında

Iamtürkiye, Türkiye'nin iller, ilçeler, sektörler videolu arama motorudur. Türkiye'yi Sizler için Havadan, Denizden ve Karadan olarak video haline getirdik.