Sümele Manastiri Tanitim Videosu


Sümele Manastiri Tanitim Videosu

Sümele Manastiri Tanitim Videosu tarihimekanlar

Sümele Manastiri Trabzonun Essiz Tarihi Mekanlarindan Bir Yapitidir.
Trabzon’un güneyinde, Ziganalar’in bir tepesinin yamacina yapismis bir manastir harabesi vardir. Eteklerinde, ormanlar ile kapli bir vadinin dibinde, Trabzon’a kadar uzanan Degirmen Deresi’nin kollarindan biri akar. Halk buraya kisaca Meryem Ana der.
Eski adi ise Sumela Manastiri’dir. Genellikle bu dini tesisin kurulusunu eski tarihlere çikarmak isterler. Bu havalinin evvelce Rum ahalisi arasinda yaygin ve Trabzon hakkindaki Rumca kitaplarda tekrarlanan kurulus efsanesine göre manastirin esasi güya Theodosius devrinde kurulmus ve altinci yüzyilda Imparator Lustinianos devrinde kumandan Belisarios tarafindan yeniden yapilmis idi. Fakat bu rivayeti kabul ettirecek hiçbir ilmi dayanagin bulunmadigi, burasini inceleyen yabanci mütehassislar tarafindan kesin olarak bildirilmistir.

Buranin baslica gelir kaynagi olan bir Meryem Ana resminin eskiligine ve mucizeler yarattigina halki inandirmak böylece onun degerini büyültmek için uyduruldugu kolayca sezilen bir efsaneye göre güya bu resim, Isa’nin Havarilerinden Lukas tarafindan yapilmis, Lukas’in terekesinden Atina’ya geçmis fakat Theodosius devrinde, dördüncü. yüzyilda resim kendiliginden buradan ayrilmak istemis, bir gün melekler tarafindan gökte uçurularak Trabzon daglarindaki bu kovuga getirilip bir tasin üzerine birakilmistir. Tam bu siralarda Atina’dan Trabzon’a gelen Barnabas ve Sophronios adlarinda iki kesis de bu ücra dagin issiz yamacinda bu resmi bulmuslardir.

Bu çesit rivayet ve efsanelerin basit bir Hiristiyanlik gayreti ile yaratildi ve mütemadiyen tekrarlanarak adeta zorla kabul ettirildigi bilinir. Böylece hakkinda benzeri rivayetler çikarilan tesisler de güya çok eski bir tarihe inmektedir. Sumela münferit bir örnek olmayip, es durumdaki birçok misalden sadece biridir.
Meryem (Panaghia) adina kurulan bu manastirin, Grekçe Sumela adinin esasini, kara, siyah, karanlik anlamlarina gelen Melas kelimesinden aldigi söylenir. Bu, acaba bu tesisin kuruldugu vadinin ve dagin koyu renginden dolayi mi vermistir? Bu fikirde olanlar vardir. Fakat kanaatimize göre Sumela kelimesi, buradaki Meryem ikonasinin (tasviri) bir sifati da olabilir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var
iamturkiye Hakkında

Iamtürkiye, Türkiye'nin iller, ilçeler, sektörler videolu arama motorudur. Türkiye'yi Sizler için Havadan, Denizden ve Karadan olarak video haline getirdik.