Adana Eski Baraj Havadan Tanitim Filmi


Adana Eski Baraj Havadan Tanitim Filmi

Adana Eski Baraj Havadan Tanitim Filmi turistikmekanlar

Çukurova bölgesinin tarim arazilerinin sulanmasina bundan 60 yil önce Seyhan Regülatörünün yapilmasi ile baslandi. 
Adana’da o dönem yayinlanan Türk Sözü Gazetesi’nin mansteten verdigi habere göre, 
30 Haziran 1943 Çarsamba günü dönemin Bayindirlik (Nafia Vekili) Bakani Sirri Day, Milli Savunma (Müdafa Vekili) Bakani Riza Artunkal, Genelkurmay Baskani Asim Gündüz ve dönemin Adana Milletvekillerinin katilimi ile hizmete giren Seyhan regilatöründe tören düzenlendi. 

Törende yapilan konusmalarda Seyhan Nehri’nin artik taskinlarla ovadaki tarim arazilerine zarar veremeyecegi, nehrin kontrol altina alindigi, ovadaki lif pamuk üretiminin dekar basina 15 kilogramdan 45 kilograma çikacagi vurgulandi. Oysa bugün Çukurova Bölgesinde lif pamuk üretimi dekar basina 150 ile 200 kilogram arasinda degisiyor. 

Seyhan Nehri üzerinde Seyhan Baraj Gölü insaa edildi. Ardindan da Çatalan Baraji yapildi. Ilk regülatörün yapiminin adindan 10 yil sonra 1953 yilinda hizmete giren Seyhan baraj gölü ile hizmete giren Hidroelektrik Santralinin ürettigi elektrik enerjisi bölgenin ihtiyacini karsiliyor. 

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var