Adiyaman Kahta Tanitim Filmi


Adiyaman Kahta Tanitim Filmi

Adiyaman Kahta Tanitim Filmi turistikmekanlar

Kâhta
Kâhta (Kürtçe: Kolîk, Süryanice: ܓܟܬܝ/ Gakhti [kh = h], Osmanlica: کولک / Kölük), Adiyaman iline bagli en büyük ilçedir.

Kâhta adinin kaynagi
Ilçe adinin kaynagi; Kahtâ adinin nereden geldigi yolunda kaynaklarda pek bilgi olmamakla beraber, tarihte, "Kâhta" isminin Persçe'de “Dagin Etegi” anlamina geldigi ve Komageneliler'den önce bölgede hakim olan Persler tarafindan kullanildigi, bu adin da eski yerlesim yerinin konumundan kaynaklandigi anlasilmaktadir. Eski ilçe merkezi Eski Kâhta'dir ve Nemrut Dagi'nin eteklerinde yer almaktadir.

Tarihçe
Kâhta’nin geçmisi sabah medeniyetinin dogus yeri olan Mezopotamya'ya yakin olmasi nedeniyle tarih öncesi dönemlere kadar uzanmaktadir. Bulundugu cografî konum nedeniyle tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar sayisiz medeniyetlere ev sahipligi yapmistir. Yörede yapilan arkeolojik kazilardan elde edinilen eser ve bulgular ile günümüze intikal eden canli tarihi bulgular en belirgin kanitlardir. Paleolitik, neolitik, kalkolitik dönem ve tunç devrine ait elde edilen eserler Adiyaman müzesinde sergilenmektedir. MÖ 2000 yillarinda Kommagene Kralliginin kurulusuna kadar (MÖ 69) Hititler, Mitaniler, Aramiler, Asurlular, Geç Hititliler, Persler, Kummurlar ile makedonyali büyük Iskender’in hakimiyeti ve Dogu Roma imparatorlugun egemenligi hüküm sürmüstür.

MÖ 69 yilinda kurulan Kommagene kralligi bugün dünyanin sekizinci harikasi olarak aday gösterilen Nemrut Dagi'ndaki dev heykelleri ve ilçedeki diger tarihi eserleri birakmistir. 142 yil yörede hüküm süren ve bugünlere intikal eden eserleri birakan Kommagene kralligi MS 72 yilinda Roma Imparatorlugu tarafindan ortadan kaldirilarak Suriye eyaletine baglanmistir. Ilçenin antik çagda ve Bizans döneminde adi bilmemektedir. Orta çagda Islam dünyasinin sinir kalelerinden biri olmustur.

MS 670'de Emeviler, 758'de Bizans ve Sasaniler, 926'da Hamdaniler, 1226'da Seçuklular, 1284'e kadar Memlüklüler, Artuklular ve Dulkadirogullari, 1393'te Timur ve 1516'dan sonra da Osmanli Imparatorlugu bölgeye hakim olmustur.

Kâhta sehri su anda bulundugu yere Cumhuriyetin ilk yillarinda tasinmis olup daha önce simdiki Kocahisar (Antik Kâhta) köyünün bulundugu yerde idi. MÖ üçüncü yüz yilin ilk yarisinda ARSEMES adli bir kralin bu yörede hakimiyet kurdugu sanilmaktadir.

II. Selevkos'un (MÖ 246-225) kardesi Arsemes adindaki bir kralin kendi adiyla anilan iki kent görüyoruz. Bunlardan birincisi eski Kâhta kalesinin karsisindaki yukari Arsemia’dir. Kâhta kalesi, Selçuklu Imparatoru Alparslan’in Malazgirt zaferi (1071)'den sonra (1085) Selçuklular tarafindan Bizanslilardan alinir. Yöre zaman zaman Malatya Danismendlileri, Selçuklular ve Artuklular arasinda el degistirir. Kale daha sonra Melik’ul-Mansur tarafindan onarilir. (12. yüzyil) Bir süre Harput emirligi, Danismendler ve Selçuklular arsinda el degistirir. Kaleyi daha sonra Sultan Alaeddin Keykubad’in seraskeri Ceyli Bey zabteder.

Bölgede Selçuklu hakimiyeti baslar. (1226) Kâhta, Baba Ishak ayaklanmasinda (1240-1241) yagmalanir.

Kâhta kalesinin adi Memlüklüler ile Mogollar arasinda geçen savaslarda sik sik geçer. 1283-1289 yillarinda kale Halep valisi Kara Sungur tarafindan alinir. Yeniden tahkim edilir. Daha sonra Osmanli hakimiyetine geçer.

Timur, Malatya ve Kâhta’ya kadar olan kaleleri ele geçirince Yildirim Beyazid kalelere koydugu muhafizlari kovarak Türkmenlerden Kara Osman'i tahta geçirir. Timur’un çekilmesiyle Memlüklüler bölgeye hakim olurlar. (1417-1418) Memlüklülerin hakimiyeti Yavuz Sultan Selim’in bölgeyi ele geçirmesine kadar devam eder.

1516 yilinda Yavuz Sultan Selim zamaninda Osmanli hakimiyetine girdikten sonra diger ilçeler gibi önce Dulkadirli Emaretine, Kanuni zamaninda ise sancak merkezi haline getirilen Samsat’a baglanarak Zülkadiriye eyaleti (Maras)’ne baglanir. Kâhta 1531 yilinda Malatya’ya, 1349 yilinda ise Semsur'a (Adiyaman) baglanir. 1859 yilinda Malatya sancak olunca Kâhta’da diger kazalar gibi yeniden Malatya'ya baglanir. Bu durum Osmanli Imparatorlugu'nun yikilmasina kadar devam eder. 1859 yilinda Kâhta’da bir Abdal ayaklanirsa da ayaklanma bastirilir.

Milli mücadele döneminde M. Kemal’i yakalamak ve etkisiz hale getirmek için görevlendiren Ali Galip, Malatya’da sikistirilinca Kâhta’ya gelir. Beraberindeki zatlarla Haci Bedir Bey’e misafir olur. Haci Bedir Bey’den umdugu destegi bulamayinca da 15.9.1919 günü Kâhta’dan Urfa’ya oradan da Halep’e kaçar.

Kâhta cumhuriyet döneminde Malatya'ya bagli bir ilçe olarak eski durumunu muhafaza eder.

Cumhuriyetin ilk yillarinda yer degistirerek eski Kâhta'dan 26 km güneyindeki simdiki yerine tasinir.

Tarihi yerler
Dünyanin 7. harikasi (dünyanin en büyük açikhava müzesi) Nemrut dagi öreni, Cendere köprüsü, Eski Kahta kalesi, Arsemia, Karakus tepesi bunlar belli basli ören yerleridir. Kahta'nin her tarafinda bu ve buna benzer essiz kalintilar bulunmaktadir. Dünyadaki en büyük Zeus Kralinin heykeli Nemrut dagi öreninin üzerindedir.

Cografi yapi
Ilçe Merkezinin yerlesim yeri ova üzerindedir. Ilçenin kuzey bölgesi daglik olup, bu bölgede köyler tarim arazisi disina, yamaçlara kurulmustur. Güney bölümündeki köyler ise ova içersindedir.

Kahta; 38-17 dogu boylami ile 37-45 kuzey enlemi üzerinde yer alir. Denizden yüksekligi 750 metredir. Kuzeyde yüksekligi 2000 metreye ulasan sira daglarla çevrili ilçe 1490 km2'lik yüz ölçüme sahiptir. Adiyaman ilinin 33 km. dogusunda yer alir. Ilçe yüzölçümünün -Kahta merkez dahil- yaklasik üçte ikisi 1. derecede, kalan yaklasik üçte biri ise 2. derecede deprem bölgesi içindedir.

Kahta ilçesi, doguda Gerger ilçesi, güney ve güneydoguda Sanliurfa ili, güneybatida Samsat ilçesi, batida Adiyaman, kuzeyde Sincik ilçesi ve Malatya ili ile çevrilidir. Su anda ilçenin dogu ve güneydogu kesimindeki sinirini Atatürk Baraj Gölü meydana getirmektedir.

Ilçenin kuzey kesimi daglik alanlardan meydana gelirken, güney kesimi düzlük alanlardan meydana gelmektedir. Kuzeydeki en yüksek nokta Nemrut Dagi'dir (2.206 m), daglik alanlardan güneye dogru gidildikçe önce plato alanlarina sonra genis ovalara geçilir. Kahta Antitoros Daglari'nin güney eteklerinde baslayip güneye dogru alçalan ve Harran ovasi'na dogru uzanan bir arazi yapisina sahiptir. Ilçe merkezi düz bir alanda kurulmustur.

Demografik yapi
Ilçeye bagli olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bagli; 2 belde, 93 köy ve 18 mahalleden olusmaktadir. Bununla beraber Ilçeye Bagli Bölükyayla Beldesi 4 mahalleden ve Akincilar Beldesi 4 mahalleden olusmaktadir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var
Adiyaman Tanitim Videosu

Adiyaman Tanitim Videosu

Adıyaman | Merkez
Adiyaman Gerger Tanitim Filmi

Adiyaman Gerger Tanitim Filmi

Adıyaman | Gerger
Adiyaman Gölbasi Havadan Çekim

Adiyaman Gölbasi Havadan Çekim

Adıyaman | Gölbaşı