Adiyaman Tanitim Videosu


Adiyaman Tanitim Videosu

Adiyaman Tanitim Videosu turistikmekanlar

Adiyaman 

Adıyaman il merkezi Orta Firat bölümü içinde yer alir, Kuzeyde bulunan Çelikhan ile Gerger ilçelerine ait topraklarin bir kismi Dogu Anadolu Bölgesi, Batida bulunan Gölbasi ile Besni ilçesinin bir kismi ise Akdeniz Bölgesinin dâhilindedir. Adiyaman ilinin Kuzeyinde Malatya ili (Pütürge, Yesilyurt ve Dogansehir ilçeleri), Batida Kahramanmaras ili (Pazarcik ilçesi), güneybatida Gaziantep(Araban ilçesi), güneydoguda Sanliurfa ili (Siverek, Hilvan, Bozova ve Halfeti ilçeleri), doguda ise Diyarbakir ili (Çermik ile Çüngüs ilçeleri) yer alirlar.

Adiyaman konum olarak Güneydogu Anadolu Bölgesinin kuzeybati kesiminde, 38o 11' ve 37o 25'kuzey enlemleri ile 39o 14' ve 37o 31' dogu boylamlari üzerinde yer alir. Anti-Toroslar ile Firat Nehri arasinda bulunan Il eski cografyaci ve tarihçilere göre; Güneyde, Arap Yarimadasindan, Kuzeyde Toros siradaglarina dogru uzanan Arap Çöllerinin sona erdigi yerde, Toros siradaglarinin eteklerindeki verimli topraklarda yer almaktadir. Arap çöllerini kuzeyden bir ay gibi saran bu topraklara binlerce yildan beri “Verimli Ayça” adi verilmistir. Asya, Avrupa ve Afrika anakaralarindan gelen, ana ticaret yollarinin kesistigi kavsakta yer alan Verimli Ayça'da Tarih boyunca büyük ticaret ve sanayi sehirleri dogmus, yikilmis ve yerlerine yenileri kurulmustur. Bu bölgenin bir parçasi olan Adiyaman Verimli Ayça'nin en üst sinirini olusturur. Adiyaman ili uygun cografi özellikleri dolayisiyla tarihin her döneminde insanlarin yasamayi tercih ettikleri bir yerlesim bölgesi olmustur.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var