Balikesir Ören Sahili Havadan Çekim 2


Balikesir Ören Sahili Havadan Çekim 2

Balikesir Ören Sahili Havadan Çekim 2 turistikmekanlar

Ören, Burhaniye
Ören, Burhaniye'nin denize kiyisi olan 4 mahallesinden biri ve en turistik olanidir. Güneyde, Karinca Deresi ile Ögretmenler mahallesinden ayrilir. Antik Adramytteion sehri buradadir. Mahallenin ismide bu kalintilardan gelir. Merkezindeki asirlik mese agaçlari ile bilinir ve ilçede yazlari düzenlenen "Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali" 'ne ev sahipligi sapar.

Cografya
Mahalle güney sinrini, Karinca deresi ve Ögretmenler mahallesi olusturur. Bu iki mahalle arasinda ulasim tek gidis-gelisli bir köprü yardimiyla saglanir. Tüm sahil kesimi kumsal olan mahallede, kumsal bitiminde, Ören tepe ve falezler yer alir. Bu alan Antik Adramytteion'unda akropolü sayilabilir. Mahallede bulunan tepeler söyledir;

Ören Tepe; sahil kenarinda yükselen tepedir, Antik kentin akropolüdür.
Koca Tepe; 31 m yüksekligi ile mahalledeki en yüksek noktadir. Balikesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamali Bilimler Yüksekokulu bu tepede yer alir
Yilanli Tepe; antik bir kült merkezidir.
Bergaz Tepe; ismini bir caddeyede veren tepedir.

Tarih
Yilanli Tepe kült merkezi bölgedeki en eski tarihi mekandir. Bunun disinda mahalle, Adramytteion kentinin merkezidir. Çikan parçalar mahalle meydaninda sergilenmektedir. Baslica buluntular mezarlar, erken döneme tarihlenen bir kilise ve özellikle sular çekilince beliren antik limandir. Antik kentin daha iç kesimlere tasinmasiyla, mahalle bulundugu bölge bosalmistir. Antik kentte kazilar yapilmadan, Ören mahallesi bölgeye kuruldugu için birçok tarihi eser kaybedilmistir.

Ören mahallesi 1960' yilinda dönemin Burhaniye kaymakami Hüseyin Ögütçen (1954-1960), ve belediye baskani Avni Meço (1957-1963) tarafindan kurulmustur. Ören'e bir plaj sitesi kuralim seklinde 1957 yilindaki gelisen ilk fikir üzerine, ilgili bölgedeki tarlalar dönümü 300 liradan kamulastirilir ve Burhaniye Ören tepe mavi evler 99 isimli kooperatif kurulur. Yüsek Mimar Abdullah Ardali çizdigi mimar plani dogrultusunda mahalle insa edilir. 1955 yilinda Burhaniye'nin bagli Gömeç'te yasanan sel baskini sonrasi, selzedeler için Ören'de 55 ev yapilir. Ama evlere yerlesmeyen Gömeçliler, nedeniyle evler belediyeye kalir.

Kültür ve turizm
Agirlikli olarak yerli turistlere hitap eden bölge baslica ekonomik faaliyet turizmdir, kültürde ona göre gelismistir. Turizm alaninda mahallede bulunan yapilar konaklama için açilan motel ve pansiyonlar ile aile çay bahçesi ve disko gibi eglence mekanlaridir. Ören tepe boyunca denize ve kumsala hakim araç trafiginin olmadigi bir gezi yolu vardir. Mahallede ilçenin baslica sanatsal etkinlik gösterim merkezlerinde "Ören Açik Hava Tiyatrosu" bulunmaktadir. Ören mahallesinde gerçeklesen "Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali" ilçedeki baslica etkinliktir. Ayrica ilki 2005 yilinda yapilan "Uluslararasi Burhaniye Zeytin ve Zeytinyagi Festivali" adi altinda kis festivali düzenlenir.Mahallede gerçeklestirilen Fayton tasimaciligi da diger bir kültürel ögedir. Mahallenin merkez bölgesi bireysel evlerden olusmakta ise de çevresi yazlik tipi sitelerle çevrilidir. Mahallede ayrica kampçilar için bir kamp alani da vardir. Sahile bir kayaligin üzerindeki denizkizi heykeli, mahallenin baslica sembolüdür.

Araliksiz olarak her yil 4-5 plajinda mavi bayragin dalgalandigi Ören, Ege'nin en temiz sularina sahip denizi ve agaçlarinda sincaplarin yasadigi yesil alanlari ile doga harikasi bir yerdir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var