Burdur Salda Gölü Tanitim Videosu


Burdur Salda Gölü Tanitim Videosu

Burdur Salda Gölü Tanitim Videosu turistikmekanlar

Salda Gölü, Burdur'un Yesilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km. uzaklikta, ormanla kapli tepeler, kayalik araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik [1] bir göldür. Göller bölgesi içindedir. Yüzölçümü yaklasik 44 kilometrekaredir. 184 metreye varan derinligi ile Türkiye'nin 3. en derin gölüdür. Gölde olusan hidromanyezit minerali 'biyolojik mineralizasyon'un en güzel ve güncel örneklerinden biridir.

Kis aylarinda önemli sayilarda barindirdigi pasbas, patka ve dik kuyruk ördek Salda Gölü'nün uluslararasi öneme sahip sulak alanlar içerisinde yer almasini saglamaktadir. Çevresi karaçam ormanlariyla çevrili olup plajlari vardir. Göle 1989 yilinda Dogal Sit Alani statüsü verilmistir.
Suyunun temizligi ve turkuaz rengiyle olusan güzel manzaranin yani sira, güneybati ve güneydogu kiyilarinda yer alan küçük kumsallar alanin rekreaktif amaçli kullanimina olanak saglamaktadir. Salda Gölü Burdur ilinin yaklasik 60 km. batisinda yer alir. Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak taniniyor. Deniz seviyesinden yüksekligi 1140 m.'dir. Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunmasi bazi cilt hastaliklarinin tedavisinde yararli sonuçlara sebep oluyor. Uzmanlarin yaptigi arastirmalara göre göl suyu sivilcelere iyi geliyor. Gölün arka kisminda kalan orman örtüsü keklik, tavsan, tilki, yaban domuzu, göl ise yaban ördeklerine ev sahipligi yapiyor. Göl içindeki sularin çekilmesiyle görülmeye baslayan yedi beyaz ada bulunmaktadir. Gölün dogusunda Yesilova ilçesi, güneybatisinda Salda, kuzeybatisinda Doganbaba ve kuzeydogusunda Kayadibi köyleri yer almaktadir. Son 20 yildir, göl seviyesinde 3-4 metreyi bulan bir çekilme olmustur. Hâlen çekilme devam etmektedir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var
Salda Gölü Havadan Çekim

Salda Gölü Havadan Çekim

Burdur | Yeşilova
Salda Gölü Havadan Çekim

Salda Gölü Havadan Çekim

Burdur | Yeşilova