Bursa Uluabat Gölü Tanitim Videosu


Bursa Uluabat Gölü Tanitim Videosu

Bursa Uluabat Gölü Tanitim Videosu turistikmekanlar

Uluabat Gölü, eski ismi Apolyont Gölü, Bursa ilinde bir göldür.

Uluabat gölü Marmara Denizi'nin 15 km güneyinde ve Bursa ilinin 30 km batisinda , Mustafa Kemalpasa ilçesinin dogusu ve Bursa Karacabey karayolunun güneyinde 40° 12' kuzey, 28° 40' dogu koordinantlari arasinda yer alir. Rakim 7 metredir. Göl, Nisan 1998’de T.C. Çevre Bakanligi tarafindan Ramsar Alani olarak kabul edilmistir. Uluabat Gölü gerek plankton ve dip canlilari, gerekse sucul bitkileri, balik ve kus populasyonlari açisindan Türkiye'nin en zengin göllerinden birisidir. Göl ayni zamanda Kasim 2000 de uluslararasi bir sivil toplum kuruluslari ortakligi projesi olan ve 2001 yili itibariyla dünyaca ünlü 19 gölü bünyesine alan Living Lakes (Yasayan Göller) agina dahil edilmistir.
Kuzeyinde Eskikaraagaç, Gölyazi ve Kirmiktir, batisinda Mustafa Kemalpasa, dogusunda Akçalar, güneyinde Akçapinar , Fadilli ve Furla yer alir. Gölün kuzey kiyilari oldukça girintili çikintili bir yapiya sahiptir. Bu kisimda bulunan iki yarimada da Eskikaraagaç ve Gölyazi (Apolyont) köyleri bulunmaktadir. Uluabat Gölü oldukça büyük ve sig bir tatli su gölüdür. Göl içinde alanlari 0,25 ha (Heybeli Adasi) ile 190 ha (Halilbey Adasi) arasinda degisen büyüklüklerde 11 ada bulunur. Bu adalar; en büyük ada Halilbey adasi basta olmak üzere sirasiyla Terzioglu (Süleyman Efendi) Adasi, Manastir (Nail Bey Adasi, Mutlu Ada) Adasi, Arif Molla (Molla Efendi Adasi), Seytan Adasi, Büyük ve Küçük Kerevit Adalari, Bulut Adasi, Kiz Adasi ve Heybeli Adalari’dir

Bu adalar Jura kalkerinden olusmustur. Özellikle firtinali havalarda bu adalar birer dalga kiran görevi yapar.

Olusumu
Tektonizma kontrolünde açilan bir ova içerisinde alüvyal set gölü olarak gelismistir. Göl; kuzeyinde Neojen devri dolgularindan olusmus alçak tepeler, güneyde ise Jura devri alçak daglari ile sinirlanmistir. Uluabat Gölü’nün jeoljik evrimi hakkinda degisik yorumlar mevcuttur. Pfannestiel, Marmara Denizi'nin güney ve güneybati kiyisinda yer alan Manyas, Apolyont (Uluabat) ve Sapanca göllerinin eski Sarmastik denizinin kalintilari oldugunu jeolojik ve paleontolojil bulgulara dayanarak ileri sürmektedir. Artüz ve Korkmaz (1981), çalismalarinda Uluabat gölünün jeolojik evrimi bugünkü Saroz körfezi , Orta Marmara, Karacabey ve Bursa ovasindan Adapazari’na kadar uzanan bölgede kuvvetli çökme tektonigi (Graben) olaylari sonucunda Sapanca, Iznik, Apolyont ve Manyas çöküntü çukurlari olusmustur. Mindel öncesi tatli ve hafif aci su dönemidir ve eski öksin havzasi olusumu mevcuttur. Riss öncesi dönemde ise Trakya yükselmistir. Pfannenstiel, Deveciyan ve Kosswig, Marmara Denizi'nin tatli sudan tuzlu su dönemine geçis sürecinde, tatli ve hafif aci sulara ve buna uygun fauna elemanlarina sahip Sarmatik denizin birçok elemanlarinin akarsularin besledigi siginak bölgelere göçtügünü belirtmekte ve gölün Sarmatik relikleri olan balik türlerinin bu duruma kanit oldugunu ifade etmektedirler. Dalkiran (2001) ve Demirhindi (1972) de ayni olusumu desteklemekte, kanit olarak da Uluabat ve Manyas göllerinin faunasina adapte olmus birkaç deniz baliginin ve aci su formunun bulunmasini göstermektedir A. Philipson ve E. Lahn, Neojende Bursa-Gönen depresyonu çöküntü alaninda büyük tatli su gölünün olustugunu; Neojen sonu veya Kuvarter de meydan gelen hareketler sonucu, bu göl alaninda 4 adet küçük küvetin olustugunu, diger iki küvetin (Bursa ve Gönen) alüvyonlarla doldugunu ve geriye Uluabat ve Kus göllerinin kaldigini belirtmistir. (Karacaoglu 2001)

Uluabat Gölü çevresinde gözlenen en yasli birim Paleozoik metamorfik seridir.

Tabanda gnaysla baslayan yapi daha sonra mermer mercekleri içeren sistlerle devam eder.

Fiziksel özellikleri
Derinligi
Gölün ortalama derinligi 2,5 metredir. Büyük bir bölümü oldukça sig olup, bu kesimlerdeki derinlik 1-2 metre arasinda degismektedir. En derin yeri Halil bey Adasindaki 10 metreyi bulan çukurluktur.

Uzunlugu ve genisligi
Dogu-bati yönünde uzunlugu 23–24 km, genisligi ise 12 km kadardir.

Yüzölçümü
Ulubat Gölü 136 km² yüzölçümlü bir göldür. Yayvan çanakli gölde yagislardan sonra kabarma ve çukur yerlere taskinlar olur bu siralarda gölün yüzölçümü 160 km² yi geçer.

Gölde bazi adaciklar ve kayaliklar bulunur. Kalker yapili bu adaciklarin en önemlileri Halil Bey adasi, Heybeli Ada ve Kiz Adasi’dir.

Günden güne çevreden ortaya dogru siglasmakta olan göl kirli beyaz bir renge sahiptir. Dibi çamurlu bir yapiya sahiptir, rüzgârli havalarda bulaniklasir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var