Giresun Mavigöl Havadan Tanitim FIlmi


Giresun Mavigöl Havadan Tanitim FIlmi

Giresun Mavigöl Havadan Tanitim FIlmi turistikmekanlar

Mavigöl

 - Giresun'un Dereli ilçesindeki Kuzalan Tabiat Parkina yaklasik 200 metre uzakliktaki Havaderesi'nde büyüklü küçüklü üç gölden olusan Mavigöl, görenleri büyülüyor.

Kireç taslari ve sodali suyun etkisiyle turkuaz renkte akan derede olusan Mavigöl, Giresun-Sebinkarahisar yolu üzerinde yer aliyor.

Karadeniz'in yemyesil ormanlari arasinda sakli kalan Mavigöl'e yaklasik 100 metre patika yoldan yürüyerek ulasilabiliyor. Kireç taslari ve sodali suyun etkisiyle turkuaz renkte akan Mavigöl, özellikle dogaseverlerin ilgisini çekiyor.

Orman ve Su Isleri 12. Bölge Müdürlügü Giresun Sube Müdürü Ertan Kuduban, AA muhabirine yaptigi açiklamada, kireç taslarinin yikanarak suyu bazik hale getirmesinden dolayi Mavigöl'ün renginin turkuaz oldugunu söyledi.

Gölün Giresun merkeze 45 kilometre mesafede bulundugunu aktaran Kuduban, gölün bulundugu bölgenin jeolojik yapisinin ise Antalya, Burdur ve Isparta yöresine benzedigini dile getirdi.

Kuduban, Mavigöl'ün alt alta küçüklü büyüklü üç gölden olustugunu ifade ederek, buranin Karadeniz Bölgesi'nde sodali suyun dere halinde aktigi tek yer olduguna dikkati çekti.

Mavigöl'ün sodali suyun sertlestirip mermer haline getirdigi sert kayalarin meydana getirdigi bir göl oldugunu belirten Kuduban, kayalarin set olusturarak gölü ortaya çikardigini anlatti.

Ertan Kuduban, her yil mayis ayinin 15'inden sonra suyun renginin turkuaza dönmeye basladigini dile getirerek, "Bu zamana kadar turkuaz degil, ne zaman ki kar sulari akip gidiyor, o zaman renk degisiyor. Temmuzun ilk haftasindan itibaren kasima kadar suyun rengi turkuaz olur." dedi.

Mavigöl'e turizmcilerin ilgi gösterdigini aktaran Kuduban, "40-50 kisilik gruplar geliyor, maceraperestler burada yürüyüslerini yapiyor. Gelirken burada dereyi de kullaniyorlar. Sebinkarahisar-Giresun yolundan 100 metre biraz zorlu bir patikadan buraya ulasilabiliyor." diye konustu.

Kuduban, insanlarin göle çok rahat ulasabilmesini saglamak ve bölgeyi doga turizmine açmak için "sulak alanlarin rehabilitesi is programi"na aldiklarini ifade ederek, Mavigöl'e gelecek yil yürüyüs yollari, seyir noktalarini yapacaklarini kaydetti.

- Ortadogulu turistler ilgi gösteriyor

Giresun Turizm Hizmet Birligi (GIRTAP) Müdürü Tamer Uzuner ise Mavigöl'ün essiz bir yer oldugunu belirterek, gölün sodali sudan olusan, turkuaz rengi akan suyuyla essiz bir dogal güzellik oldugunu vurguladi.

Ortadogu pazarina yönelik yapilan çalismalarda Mavigöl'ün ciddi bir ses getirdigini dile getiren Uzuner, "Özellikle Ortadogu'dan baslayan uçak seferleriyle ciddi manada bölgeye turist akini var. Bu gelen turistler selaleler ve Mavilgöl'de geçirmis olduklari zaman bölgeye hayran kalmalarina bir vesile oluyor." degerlendirmesinde bulundu.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var