Kocaeli Karamürsel Tanitim Videosu


Kocaeli Karamürsel Tanitim Videosu

Kocaeli Karamürsel Tanitim Videosu turistikmekanlar

“adini, kaptan-i derya karamürsel'den alan ilçe”

Osmanlilarin ilk kaptan-i deryasi, kahramanligi ve gözüpekligi sebebiyle Orhan Gazi tarafindan "kara" lakabini alan Mürsel Pasa'nin fethettigi topraklar. Onun 1327'den sonra donanmasiyla birlikte geldigi ve o tarihten bugüne kadar Karamürsel adi verilen bölge, bugün daha çok "Pehlivanlar Kenti" olarak bilinir. Gazanfer Bilge minder güresinde, Aydin Demir ve Ahmet Tasçi ise yagli güreste, ilçenin yetistirdigi ünlü sporculardir.

Izmit Körfezi'nin güney kiyisinda yer alan ilçe, balik lokantalari ve Eregli beldesindeki balikçilari ile oldugu kadar iç bölgelerde yer alan dogal dinlenme ve trekking alanlariyla da ünlüdür.

Bölgenin verimli topraklarinda her türlü sebze ve meyve yetistirmek mümkündür. Kiraz, seftali ve kestane en çok bilinenleridir. Üreticiler sadece kente degil, diger kentlere de önemli miktarlarda meyve ve sebze gönderir. Karamürsel sepetiyle taninan bu yöremiz, sanayi tesislerinin kentte yer almamasi dolayisiyla nüfus artisinin düsük oranlarda yasandigi bir ilçedir.

Basdegirmen Mesire Alani

Karamürsel'de Karapinar Köyü'ne yakin bir bölgede bulunan Basdegirmen Mesire Alani, özellikle yaz aylarinda yöre halkinin stres attigi, dogayla bulustugu güzide bir piknik alani olarak dikkat çeker. Bölgeye Karamürsel Jandarma Komutanligi'nin karsisindan çikan Karapinar yolu takip edildiginde 8 kilometre sonra ulasilmaktadir. Her kilometre basinda bulunan alabalik levhalariyla Basdegirmen Mesire Alani, yesillikler içerisinde anitsal çinarlarin çevreledigi dereler boyunca devam eden sirtlarda, doyumsuz manzarali trekking sahalarina sahiptir. Genis otopark alani ile çocuk oyun sahalari, alabalik ve mangal çesitlerinin alternatif olarak sunuldugu açik ve kapali tesislerin yaninda su sesiyle dinlenmek için kurulmus hamaklar da haftanin yorgunlugunu almaya bire birdir.

TARIHÇE:

Karamürsel Alp:

Osmanlilarin ilk kaptan-i deryasi. Ismi Mürsel olup, kahramanligi ve gözüpekligi sebebiyle Orhan Gazi tarafindan kendisine “kara” lakabi takilarak Karamürsel denmistir.

Dogum yeri ve tarihi belli degildir. Büyük mücahid Akçakoca'nin asiretinden ve onun yetistirdigi yigitlerdendi. Gençliginde güçlü bir donanmaya sahib olan Karasiogullari hizmetine girdi. Bu beyligin Osmanli hakimiyeti altina geçmesinden sonra, Karamürsel Bey de Osmanli hizmetine girdi. Osmanli Devleti donanmasinin gelismesi için büyük gayret sarf etti. Armutçuk limaninda bir tersane kurup, donanma hazirladi. Hafif ve süratli giden gemiler yaptirdi. Bu gemi tipine onun adina izafeten Karamürsel denilmistir. Donanmasi ile Kocaeli cephesinin gerisine çikarma yapan Karamürsel Alp, Orhan Gazinin Bizans imparatoru Andronikos ile yaptigi Pelekanon Savasini kazanmasinda büyük rol oynadi.

Karamürsel Alp'in kurdugu donanma sebebiyle, Marmara Denizinde üstünlük Bizanslilardan Osmanlilara geçti. Hatta Bizanslilar denize gemi çikaramaz bir hale geldiler. Ömrünü cihad ile geçiren Karamürsel Bey, vasiyetinde (rivayete göre); “Vefat edince beni öyle bir yere defnedin ki, sirtim daglara dayansin, kucagima deniz gelsin. Böylece daima donanmami göreyim.” demistir. 1329 tarihinden sonra vefat eden bu mücahid Türk komutaninin kabri, adini verdigi ilçemizde bulunmaktadir.

Karamürsel Tarihi:

Karamürsel tarihi ve cografi yapisindan ve Anadolu'da ki çesitli uygarliklara köprü olma konumundan dolayi degisik kültürlerinde merkezi halini almistir. Bu nedenle ‘Uygarliklarin Bahçesi' olarak adlandirilir. Güzel Anadolu'nun tarihi süreç içindeki yasam çesitliligi, bizlere bugüne kadar kesintisiz intikal eden kültürel zenginlikler saglamistir. Sonra Anadolu da disaridan gelen göçlerinde onun kültür birikimlerine yeni lezzetler kattigini belirtmek gerekir. Karamürsel'in de bir Anadolu kenti olarak kültürel baglamda kendisine özgü özellikleri mevcuttur.'Ufacik tefecik gördün de Karamürsel sepetimi sandin?' deyimi bile halk el sanatinin edebi bir hicivle kültürel mesajlara dönüsmesine katki saglayabilecek güzel bir örnektir. Bu örnekleri çogaltmak mümkündür.

Karamürsel'in kimlik dokusunun ilk olusumunda halk dilinde ‘Manavlar' diye tabir edilen Oguzlarin Kayi boyundan gelme Türkmen – Yürük Etnik yapisi mevcuttur. Osmanlilarin ‘reaya' dedikleri Rum ve Ermeni varligi da, bu bölgenin soysak ve kültürel yapisina tesir etmistir. Önemli ölçüde göç alan Karamürsel, hiç süphesiz Çerkez, Bosnak, Laz ve Gürcüler diye adlandirilan diger etnik kimlikli ailelerin gelenek ve ananeleriyle daha da güçlü bir sosyal yapiya ulasmistir. Bu zengin kültür mozaiginin giyim kusamdan yiyeceklere, inanç ve günlük hayattan, toplumsal yasam biçimine kadar her alanda ayirim ve kayirimdan uzak karma bir bütünlük sergilemistir.

Karamürsel de giyim kusamda en gözde kostüm bindalli olmustur. Has kadife ya da saten üzerine özel simlerle hazirlanan bu tören kiyafeti, özel günler ve bayramlar için sandiklarda saklana gelmistir. Bu tip kostümler artik bugün çok azalmistir. Onun disinda bilhassa Çerkez ve Laz köylerinde bu tip kostüm ve kiyafetler kullanilsa da bugün bu tür giysilere pek ragbet edilmemektedir. Eski tarihlerde Karamürsel de önemli ölçüde yas koza üretilmesine ragmen ipek halicilik ancak 1975li yillardan sonra ilçenin köylerinde gelisme göstermistir. Komsu belde Hereke'nin bunda etkisi büyüktür. Ancak oya ve sarma gibi ince el ve oya islerinin Karamürsel'in köylerinde yogun bir sekilde gerçeklestigi yillar yasanmistir. Öyle ki, ‘Sarma Isi Islemeciligi' bu ilçede kendine özgü bir sekilde olusmus, gelismis el emegi göz nuru olarak, Karamürsel'in el sanatlarinda, seçkin yerini almistir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var