Nevsehir Kapadokya Havadan Tanitim Videosu


Nevsehir Kapadokya Havadan Tanitim Videosu

Nevsehir Kapadokya Havadan Tanitim Videosu turistikmekanlar

Peri Bacalari nerededir?,Peri Bacalari Hangi Sehirde?,Peri Bacalarinin Olusumu Hakkinda Bilgi,Peri Bacalarinin Tarihi,Peri Bacalarinin
Tarihçesi,Peri Bacalari Hakkinda Bilgi,Peri Bacalari Kisa Bilgi,Kisaca Peri Bacalari Nedir?,Peri Bacalari Hakkinda Kisa Bilgi,Peri Bacalari Nasil Olustu?,Peri Bacalari Özet Bilgi,Kapadokyanin Tarihi,Sapkasi olan peri bacalari nasil olusmustur?,Peri bacalari adini nerden almis?,Peri Bacalarina nasil gidilir?,Peri Bacalari Resimleri…


Peri Bacalari nerededir?
Kapadokya Türkiye’nin tam ortasinda, Nevsehir ili merkezde olmak üzere Kirsehir, Nigde, Aksaray ve Kayseri illerinin bazi bölümlerini de içine alan bölgededir.

Peri Bacalari
Peri Bacalari Kapadokya bölgesinde bulunan dogal yapilara verilen isimdir. Peri bacalari Kapadokya çevresinde bulunan yanardaglardan püsküren lavlarin milyonlarca yil boyunca akarsularin ve rüzgarin asindirmasi ile sekillenmislerdir.

Kapadokya bölgesinin jeolojik olusumu Erciyes, Hasan, Melendiz ve Göllüdagi ile daha birçok küçük volkanik daglarin, patlamalari ile baslamistir. Bölgeye yayilan lavlar, göller, akarsular üzerinde 100-150 metreyi bulan degisik sertlikte tüf tabakasindan olusan yüksek bir plato meydana getirmislerdir. Zamanla erozyonun etkisiyle inanilmaz derecede asinmasi sonucu bugünkü vadiler ortaya çikmis, peri bacasi adi verilen üzerinde daha sert ve genis bir kaya tabakasinin bulundugu konik ve mantar sekilleri olusmustur. Dünyanin birkaç bölgesinde de görülen Peri Bacalari, hiçbir yerde Kapadokya’da oldugu kadar yogun bir sekilde bulunmamaktadir bu yüzden dünyanin 7 harikasidan biri olarak bilinir.

Vadi yamaçlarindan inen sel sularinin ve rüzgârin, tüflerden olusan yapiyi asindirmasiyla ‘Peribacasi’ adi verilen ilginç olusumlar ortaya çikmistirSel sularinin dik yamaçlarda kendine yol bulmasi, sert kayalarin çatlamasina ve kopmasina neden olmus, alt kisimlarda bulunan ve daha kolay asinan malzemelerin derin bir sekilde oyulmasi ile yamaç gerilemis, böylece üst kisimlarda yer alan sapka ile asinmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çikmistir. Daha çok Nevsehir-Avanos-Ürgüp civarinda bulunan sapkali peribacalari konik gövdeli olup, tepe kisimlarinda bir kaya blogu bulunmaktadir. Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden olusmus kayaçtan; sapka kismi ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan olusmaktadir. Yani sapkayi olusturan kaya türü, gövdeyi olusturan kaya topluluguna oranla daha dayaniklidir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var