Osmaniye Düziçi Sabun Çayi Selalesi


Osmaniye Düziçi Sabun Çayi Selalesi

Osmaniye Düziçi Sabun Çayi Selalesi turistikmekanlar

Sabun Çayi Selalesi

Sabun çayi selalesi Osmaniye ilinde bulunan Ceyhan nehrine dökülen çaydir. Bu çay Düziçi ovasinin büyük bölümünün sulamaktadir. Çukurova tarihi ile ilgi çektigi kadar dogal güzellikleriyle ve bereketli topraklariyla ilgi çekmeyi basarmaktadir. Sabun çayi selalesi Düziçi ilçesinin düldül dagi eteklerinde yer almaktadir. Bu selale özellikle fotograf düskünü birçok yerli ve yabanci turistleri agirlamaktadir.

Sabun çayi selalesi essiz dogal güzellige sahiptir. Yaklasik 10 metre yükseklikten akmaktadir. Sabun çayi selalesi özellikle haftasonu haftanin yorgunlugunu atmak isteyen bir ok ziyaretçiye ev sahipligi yapmaktadir. Özellikle yaz aylarinda sicaktan bunalan vatandaslar soguk suda serinlemek için ve sifa bulmak için sabun çayi selalesine gelmektedir.

Selalenin yukari kisminda, halk arasinda karasu olarak bilinen bir kaynak bulunuyor. Bu kaynaktan gelen suyun sifali su oldugu söyleniyor. Bu suyun mide rahatsizliklarina, kasinti ve birçok deri hastaliklarina iyi geldigi bilinmektedir.

Suyu oldukça berrak ve temiz olan sabun çayi selalesinin içinde birçok balik çesidi yasamaktadir. Sabun çayi selalesi dört selalenin bir araya gelmesiyle olusmustur.

Selale çevresinde ziyaretçiler hem temiz havanin keyfinin çikariyor hem de güzel manzara karsisinda piknik yapabiliyorlar. Haftasonu ziyaretçi sayilari 500’ü geçmekte oldugu gözlemlenmistir.

Daha çok insan tarafindan taninmasi için selale ve civari için yapilan en önemli tanitimlardan biri de James Bond serisinin son filmi Skyfall’un bazi sahneleri civarda çekildigi için, Sabun Çayi Selalesi ve bulundugu bölge, kültürel açidan daha da fazla önem kazanmaktadir.

Sessiz, sakin, serin ve doga ile iç içe olmasi sebebiyle özellikle yaz aylarin tercih edilen Sabun Çay Düziçi halkinin oldukça ilgisini çekmektedir.

Sabun Selalesine Ulasim

Adana ve Osmaniye yaklasik 96 km’dir. Özel aracinizla 1 saat sürmektedir. Otobüs seferleri bulunmaktadir. Sabun çayi selalesine ulasim için patika yol yapilmistir. Ziyaretçiler belirli bir yerde araçlarini birakip essiz manzara içinde yürüyerek sabun çayi selalesine ulasabilirler.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var