Sakarya Sapanca Gölü Tanitim Filmi


Sakarya Sapanca Gölü Tanitim Filmi

Sakarya Sapanca Gölü Tanitim Filmi turistikmekanlar

Sapanca Gölü, Adapazari ile Istanbul arasinda Kocaeli sinirina yakin bölgede, Sapanca ilçesi içinde yer alan bir göldür.
Sapanca Gölü, Dogu Marmara Bölgesi’nde, Sakarya kent merkezinin 12 km batisinda, Izmit kentinin ise 27 km dogusunda yer alan tektonik kökenli bir tatli su gölüdür. Dogu-bati uzanimli olan gölün dogu kesimi Sakarya ilinin sinirlari içerisindeyken, bati kesimi ise Kocaeli ilinin sinirlari içinde yer almaktadir. Gölün içinde bulundugu bölge, güneyde Samanli Daglari, kuzeyde ise Kocaeli Penepleni olarak adlandirilan morfotektonik yapilar arasinda yer alan ve Kuzey Anadolu Fayi'nin kuzey koluna ait segmentlerce sinirlandirilmis olan Izmit-Sapanca Koridoru üzerindedir. Bu koridor Neotektonik dönemde bir çek-ayir havza niteliginde gelismistir. 17 Agustos 1999 depremi yüzey kirigi Sapanca Gölü’ne güneydogu sinirindan girmis ve göl içerisinde ~600 m sag yönlü bir siçrama yaptiktan sonra gölün kuzeybati sinirindan çikmistir. Bu siçrama uzun dönem içinde gölün çökmesini kontrol etmistir.

Fiziksel özellikleri
Uzunlugu
Dogusunda yer alan Sakarya Nehri ve batisindaki Izmit Körfezi arasinda, deniz seviyesinden 33 m yükseklikte yer alan gölün uzunlugu, dogu-bati dogrultusunda 16 km, eni ise kuzey-güney dogrultusunda 5 km.dir

Yüz ölçümü
Gölün uzun dönem ortalama yüz ölçümü 46,9 km²’dir ve su havzasinin alani da 296 km² olarak hesaplanmistir.

Derinligi
Gölün derinligi en çok 53 m.dir. Göl tabani kuzeydogu ve batida yükselir. Göl tabani kuzeyden, güneyden ve güneydogudan fay kontrollü sarp çanak duvarlari ile çevrilidir.

Hacmi
Sapanca Gölü’nün hacmi 1,7 km³dür. Ortalama derinlik 36 m.dir. Gölün seviyesi denizden 33 m yüksektir. Çanagin en çukur yeri deniz seviyesinden 28 m daha asagida yer alir . Göl seviyesinin degisiminde depremlerinde etkisinin bulundugu tespit edilmistir. En büyük seviye degisimi 1967 Mudurnu Depremi sonrasi hesaplanmistir. Gölün fazla sulari dogu ucundaki gidegenle Çark Suyu'nu olusturur. Çark Deresi Ferizli Seyifler köyü civarinda Sakarya nehri ile birlesir. Sapancanin sulari bir kapakla kontrol edilerek Çark Suyu'na birakilir, su kotu 29,90 m ile 31,50 m arasinda tutulmasi hesaplanmistir.

Gölü Besleyen Akarsular
Sapanca Gölü, daglardan inen küçük derelerin dibindeki kaynaklardan beslenmektedir. Sapanca Gölü’nün güney kiyisindaki dereler, dogudan batiya dogru; Arifiye, Keçi (Kuruçesme), Istanbul, Mahmudiye, Kurtköy, Yanik, Kuruçay ile kuzey kismindaki dereler ise Cehennem, Aygir, Altikurus, Çakalöldü Maden, Kuru, Liman, Esme, Findik, Tuzla, Çiftepinar, Balikhane dereleridir. Yüksek akis rejimine sahip derelerin kaba taneli çökelleri tasimasi nedeniyle bu dereler üzerinde, göl yataginin dolmasini önlemek amaciyla, DSI tarafindan tersip bentleri yapilmistir. Bu derelerden baska göl içerisinde mevcut olan kaynaklar da gölü devamli olarak beslemektedirler. Bölgede Devlet Su Isleri (DSI) ve Elektrik Isleri Etüt Idaresi (EIEI) tarafindan açilan gözlem istasyonlari ile gölün su seviyesi degisimi ve akimi denetlenebilmektedir. EIEI tarafindan yapilan ölçmelere göre, gölün suyu kis ve ilkbahar aylarinda yükselmekte, sonbahara dogru ise alçalmaktadir. Iki seviye arasinda 70–90 cm, bazen 120–130 cm fark görülür. E-5 Karayolu gölün kuzey kiyisini, TEM Otoyolu ve demiryolu ise güney kismindan geçmektedir.

Dogal Yasam
Göl çevresinde yil boyunca yapilan gözlemlerde 12 takimdan 28 familyaya 69 kus türü belirlenmistir. Bu türlerden 29'u tüm mevsimlerde görülen yerli tür, 232ü yazin görülen yaz göçmeni, 12'si kis göçmeni, 5'i bir defa rastlanan transit göçmendir. En çok tür 42 ile Nisan ayinda, en az tür 26 ile Mart ayinda sayilmistir. Alanda görülen Pasbas patka NT (neredeyse tehdit altinda) koruma statüsünde, Dikkuyruk EN (dogal hayatta soyu tükenme tehlikesi çok büyük) statüsündedir. Kalan türler asgari endise içerir (LC) gurubuna dahildir. Gölde bulunan türler incelendiginde alanin önemli bir sucul ekosistem oldugu kabul edilmektedir. En yüksek tür sayisi yazin, kisin ise en yüksek birey sayisi gözlenmistir. Göç yolunda olmasi, çok fazla tür ve bireyin burada barinmasi ve üremesi Uluslararasi Öneme Sahip Sulak Alanlar listesine alinmasini gerektirmektedir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var
Sapanca Gölü Havadan Çekim

Sapanca Gölü Havadan Çekim

Sakarya | Sapanca
Sapanca Gölü Havadan Çekim

Sapanca Gölü Havadan Çekim

Sakarya | Sapanca