Sanliurfa Halfeti Tanitim VIdeosu


Sanliurfa Halfeti Tanitim VIdeosu

Sanliurfa Halfeti Tanitim VIdeosu turistikmekanlar

Halfeti Sanliurfa ilinin bir ilçesidir. M.Ö.855 yilinda Asur krali III. Salmanassar tarafindan zapt edildigi zaman Sitamrat adini tasiyordu. Yunanlilar bunu degistirerek Urima adini vermislerdir. Süryaniler ise Kal’a Rhomeyta ve Hesna the Romaye adlarini kullanmislardir. Sehir Araplarin eline geçtikten sonra Kal’at-ül Rum adi takilmistir. II. yüzyilda Bizanslilarin eline geçince bu kez Romaion Koyla adini almistir.
1280 yilinda Beysari komutasindaki Memluk ordusu tarafindan kusatilmis, sonuç alinamayinca sehirdeki Hiristiyan mahalleleri bes gün süreyle yagmalandi. 1290 yilinda bu kez Memluk Sultani Esref tarafindan feth edildi. Ve son kez Memlükler tarafindan tamir edilen sehre Kal’at-ül Müslimin adi verildi. Yavuz Sultan Selim zamaninda Osmanlilara geçen sehir, zamanimizda da kullanilan Urumgala ve Rumkale adlarini alarak 1954 yilinda ilçe haline getirilmistir.

Halfeti ilçesinin il merkezine uzakligi 120 Km’dir. Yukari Göklü adli bir kasabasi 35 köyü ve 34 mezrasi vardir. 2000 yili Genel Nüfus sayimina göre ilçenin nüfusu 33 bin 467′ dir. ( Ilçe nüfusu 2 bin 608, Köy nüfusu 30 bin 859 ) Arazisinin büyük çogunlugu Birecik Baraji sulari altinda kaldigindan ilçenin yeni yerlesim alani olarak Karaotlak bölgesi tesbit edilip ilçe yeniden insa edildi, Konutlar sahiplerine teslim edildi.
Su anda , eskihalfeti denen , bir kismi sular altinda kalmis bölge , yavas yavas turistik bir bölgeye dönüsüyor.
Halfeti’nin eski bir tarihe sahip oldugu bilinmekle birlikte Romalilar öncesine ait bilgiler yetersizdir. Ancak yakinindaki yerlesim yerleri ile ayni tarihe sahip oldugu sanilmaktadir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var
Sanliurfa Siverek Tanitim Videosu

Sanliurfa Siverek Tanitim Videosu

Şanlıurfa | Siverek