Selimiye Camii Havadan Çekim


Selimiye Camii Havadan Çekim

Selimiye Camii Havadan Çekim turistikmekanlar

Mimar Sinan'in 80 yasinda yaptigi ve "ustalik eserim" dedigi anitsal yapi Osmanli-Türk sanatinin ve dünya Mimarlik tarihinin bas yapitlarindandir.Yapinin mülkiyeti Sultan Selim Vakfindadir. Edirne-Merkez Yeni Mahallededir. Edirne'nin ve Osmanli Imparatorlugu'nun simgesi olan cami,kentin merkezinde, eskiden Saribayir ve Kavak Meydani denilen yerdedir.Burada daha önce Yildirim Bayezid'in bir saray yaptirdigi bilinmektedir. 1569-1575'te Sultan II.Selim'in emriyle yaptirilmistir.Çok uzaklardan dört minaresi ile göze çarpan yapi, kuruldugu yerin seçimiyle, Mimar Sinan'in ayni zamanda usta bir sehircilik uzmani oldugunu da göstermektedir. Kesme tastan yapilan cami iç bölümüyle 1.620 m2'lik,tümüyle 2.475 m2'lik bir alani kaplar. Mimarlik tarihinde en genis mekana kurulmus yapi olarak nitelenen Selimiye Camisi, yerden yüksekligi 43.28 m. olan, 31.30m. çapindaki kubbesiyle ilgi çeker. Ayasofya'ninkinden daha büyük olan Kubbe, 6 m. genisligindeki kemerlerle birbirine baglanan 8 büyük payeye oturur. Köselerde dört, Mihrap yerinde bir yarim kubbe merkezi kubbeyi destekler. Yapiyi, kubbe kasnaginda 32 küçük pencereyle, yüzlerdeki üst üste 6 dizide çok sayidaki pencere aydinlatmaktadir. Mimar Sinan'in yarattigi 8 dayanakli cami planinin en basarili örnegidir.

Önünde 18 kubbe ve 16 sütunla çevrili revak bulunmaktadir. Ortada, mermerden zarif bir sadirvan vardir. Son Cemaat yeri, kalin yuvarlak 6 sütun üzerine 5 kubbelidir. Mermer islemeli giris kapisinin üzerindeki kubbe yivli, digerleri düzdür. Caminin 3.80 m. çapinda, 70.89 m. yüksekligindeki üçer serefeli dört zarif minaresi vardir. Giris yönündekilerle serefelere tek yolla, diger ikisinde ise üç serefeye ayri ayri yollardan çikilmaktadir.

Cami, mimari özelliklerinin erisilmezligi yaninda tas, mermer, çini, ahsap sedef gibi süsleme özellikleriyle de son derece önemlidir. Mihrap ve minberi mermer isçiliginin bas yapitlarindandir.Ortasina 12 mermer sütuna oturan müezzin mahfili yer alir. Sagda kitaplik bulunmaktadir. Mihrabin solunda Hünkar Mahfili vardir. Bunun alt bölümü tavanindaki özgün kalem isleri dönemin tüm canliligini göstermektedir. Kubbe ve kemerleri süsleyen özgün kalem isleri, onarimlarda temizlenmektedir. Yapinin çini süslemelerinin, Osmanli ve dünya sanatinda ayri bir yeri vardir. XVI. yy çiniciliginin en güzel örnekleri olan bu çiniler, sir alti tekniginde olup Iznik'te yapilmistir. Mihrap duvari, minber kösk duvari, Hünkar Mahfili duvarlar, kadinlar mahfili, kemer köselikleri, kible yönündeki pencere alinliklari çinilerle bezenmistir. Mihrap duvarindaki büyük çini panolarda al, mavi çiçek ve yaprak süslemeler, pencere üstlerinde lacivert üzerine ak, sülüs elhem suresi yazili kartuslar, en üstte de genis bir ayet bordürü yer alir. Minber Köskündeki çini pano, lacivert üzerine ortada kirmizi, ak bahar çiçekli agaç altinda yaprak, sümbül ve lalelerle bezenmistir.


iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var