Seyfe Gölü Tanitim Filmi


Seyfe Gölü Tanitim Filmi

Seyfe Gölü Tanitim Filmi turistikmekanlar

Seyfe Gölü, Kirsehir'in 35 kilometre dogusunda bulunan sig , 15 km2 alana sahip tektonik göl. Denizden 1080 metre yükseklikte olan gölün bulundugu Seyfe Ovasi'nin tamami 152.200 hektardir. Bunun 1550 hektari göl, 9700 hektari geçici bataklik, geriye kalani ise tarim alanidir. Gölün derinligi, içeriye dogru 200 metre ilerledikçe 4-5 metreyi bulmaktadir. En derin yeri 10-12 metre arasindadir. Uzunlugu 10 km, genisligi 5 km, çevresi 26 km'dir..

Yazin suyu iyice azalan Seyfe Gölü'nün kis aylarinda bol yagis nedeniyle kabardigi ve etrafinin batakliga dönüstügü görülür. Kapali havza oldugu için suyu, durdukça tuzlanir. Bu nedenle toprak çoraklasir. Tuzlu suya sahip olmasi nedeniyle Tekel Isletmesi tarafindan tuz isletmeleri açilmistir.

Seyfe Gölü, dünyada nesilleri azalan flamingo kuslarinin konakladigi bir yerdir. 600 binden fazla çesitli türden kuslarin bulundugu bu alan Milli Park alani haline getiriliyor. Av mevsiminde avcilar tarafindan vurulan bu kuslarin nesillerinin azalmamasi için önlemler aliniyor. 50 ayri kus türünün kuluçkaya yattigi, 182 kus türünün barindigi "Kus Cenneti" ne yaklasik 25 kus türü de göç sirasinda ugramaktadir.

Mucur'a 20 kilometre olan tektonik göl niteligindeki Seyfe Gölü'nün batisinda Seyfe ve Gümüskümbet, dogusunda Kizildag ve Karaarkaç, kuzeyinde Malya Düç, güneyinde Yazikinik ve Budak köyleri bulunmaktadir.

Aralik 2006'da Seyfe gölü kurumustur.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var