Tokat Resadiye Zinav Gölü Havadan Çekim


Tokat Resadiye Zinav Gölü Havadan Çekim

Tokat Resadiye Zinav Gölü Havadan Çekim turistikmekanlar

Zinav Gölü (Sinan gölü), Tokat ili Resadiye ilçesi sinirlarinda yer alan heyelan seti gölüdür. Gölün en derin yeri 15 m, uzunlugu 1 km, genisligi 70–500 m, alani 26 hektardir.

Göl Resadiye ilçesine uzakligi 17,4 km, Yolüstü köyüne [2] 4 km uzakliktadir. Resadiye ilçe merkezinden Aybasti yönüne 13,4 km gidildikten sonra, bati yönünde 4 km stabilize yolla göle ulasilmaktadir.

Gölün ismiyle ilgili farkli rivayetler vardir. 1990 yilinda yörede arastirma yapan bilimsel ekipler Zinav, Harita Genel komutanliginin resmi haritasinda Zünnav olarak geçer. Yöre insanlari Sinan Gölü adini kullanmaktadir. Sinan adi bir rivayete göre, yörede birkaç yüzyil önce yasamis varlikli bir kisiden gelmektedir. Genis arazilere sahip olan Sinan beyin Yolüstü Kasabasinin yakinlarinda kale ve saray kalintilari bulunur. Gölün olusumunu anlatan; Sinan adli baba ile oglu arasinda geçen, baska ilginç bir rivayette vardir

Gülen deresinin dogu yamacinda olusan heyelan vadinin önünü kapatmis, settin arkasinda biriken sular Zinav Gölünü olusturmustur. Göl Derenin tasidigi alüvyonlarla kuzey tarafindan doldurulmaktadir. Heyelan kütlesinden tasan sular göl güneyinde bir gidegen olusturmustur. Gidegenin heyelan kütlesini parçalayip, gölün bosalmasini engellemek için bent yapilmistir. Bendin üzerinden mahalle yolu geçmektedir. Heyelan kütlesinin altindan göl sulari sizma yapmaktadir.

Göl çevresi gürgen, mese ve çam agaçlarinin bulundugu ormanla çevrilidir. Gölde sazan basta olmak üzere çesitli balik türleri yasar. Göl özellikle kisin ördek ve diger göçmen kuslarin ugrak alanidir.

Göl ve çevresi 2010 yilinda turizm alani ilan edilmistir. Alanin 29 hektari göl, 21 hektari ormanlik, toplam 50 hektardir. Orman bakanligi tarafindan alabalik asilamasi yapilmaktadir

Gölün yaklasik 2 km kadar kuzeyinde 4 km'lik ilgi çekici bir kanyon olusmustur. 10 m derinlige kadar ulasan kanyon doga sporlari sevenlerin ilgisini çekmektedir

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var