Tokat Zile Kalesi Tanitim Videosu


Tokat Zile Kalesi Tanitim Videosu

Tokat Zile Kalesi Tanitim Videosu turistikmekanlar

Zile ilçe merkezinde yer alan Zile Kalesi antik çaglarda kurulmus, bir höyügün üzerine insa edilmis akropol özelligine sahip, Roma Kalesidir. Ilçe merkezinin tam ortasinda bulunmasi nedeniyle sehrin her yerinden görülebilmektedir. Kale içerisinde islevini yitirmis saat kulesi ile diger kalintilari görebilmek mümkündür. Ayrica kalenin su sarnici belediye tarafindan açilarak orijinal durumuna getirilmistir. Kalenin kuzey-dogusundaki kayaliklara oyulmus Roma Dönemine ait küçük bir tiyatro da yer almaktadir. Ünlü Kumandan J. Sezar'in yaptigi savas sonucunda söyledigi ve "Veni Vidi Vici" (Geldim Gördüm Yendim) sözünün Zile Kalesinde söylendigi rivayet edilmektedir.

M.Ö. 47'de Zile önlerinde yapilan üçüncü savasi kazanan Imparator Jül Sezar, bu sevincini "Veni-Vidi-Vici" yani "Geldim- Gördüm-Yendim"  sözleriyle Roma'ya müjdelemistir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var