Trabzon Tanitim Videosu


Trabzon Tanitim Videosu

Trabzon Tanitim Videosu turistikmekanlar

Trabzon Karadenizin Ilidir.

Kent merkezi kuzeyde denizden, güneyde Boztepe’nin üzerine kadar düzgün olmayan teraslar halinde yükselir. Degirmendere, Kuzgundere (ya da Tabakhane) ve Zagnos dereleri yerlesimi güneyden kuzeye derin bogazlarla bölmüstür. Tabakhane ve Zagnos dereleri arasinda kalan ve düzgün olmayan yüksek bir masa formundaki alan üzerinde, kentin bilinen eneski yerlesim kalintilari tespit edilmistir. Iste bu nedenle Trabzon adinin eski Grekçe masa ya da trapez/yamuk biçimi karsiligi olarak “trapezos” kelimesinden geldigi görüsü agirlik kazanmaktadir. Trabzon adina, Trapezos olarak ilk kez, Yunanli komutan Kesnophon tarafindan kaleme alinan, M.Ö. 4. Yüzyilda geçen olaylarin anlatildigi “Anabasis” adli antik kaynakta rastlanmaktadir.

Iyon kökenli Miletoslular Bati Anadolu’dan sonra M.Ö. 7. Yüzyilda Karadeniz’e de gelerek kiyilarda koloni kentleri kurmuslardir. Trabzon da, merkezi Sinop olan bu kolonilerin arasinda sayilmaktadir ve birçok arastirmaci, kentin ilk kurulusu olarak bu dönemi göstermektedir. Oysa Kolkhlar, Driller, Makronlar gibi yerli kavimler Trabzon civarinda çok daha önceden beri yasamaktaydilar.

Ayni yüzyilda Karadeniz Bölgesi Kafkasya’dan gelen Kimmerler ve onlarin ardindan Iskitlerin akinlarina ugramistir. Ancak bu akimlarin kolonilerin kurulusundan önce mi yoksa sonra mi oldugu konusu tartismalidir. M.Ö. 6. Yüzyilda ise Trabzon Perslerin egemenligine girerek, Pont Kapadokyasi adi verilen satraplik içinde kalmistir.

Makedonya Krali Büyük Iskender M.Ö. 334 yilinda tüm Anadolu’da Pers hakimiyetine son vermistir. Iskender’in ani ölümünden sonra olusan karisiklik sirasinda Pont satrabi II. Ariantes’in oglu Mithridates, yerli halkin destegiyle Karadeniz’de Pontus Devletini kurmustur. Trabzon, M.Ö. 280 yilinda merkezi Amasya olan Pontus devletinin sinirlari içinde kalmistir.

M.Ö. I. Yüzyilda batida güçlenen Romalilar Anadolu’yu da isgal etmeye baslamislardir. Roma krali Pompeius’un Pontus Krali V. Mithridates’i Kelkit vadisinde bozguna ugratmasi üzerine Pontus Kralligi dagilmistir. Böylece Trabzon , M.Ö. 66 yilinda Roma yönetimine girmistir. Roma’da Avgustus’la birlikte M.Ö. 27 yilindanitibaren imparatorluk dönemi baslamistir. Avgustus’un idari düzenlemesi sonucu Trabzon, Pontus Polemoniacus adi verilen vasallik içinde yer almis, Imparator Tiberius zamaninda (M.S. 14-37), diger bir idare bölüm olan Kapadokya Eyaleti sinirlari içinde kalmistir. Imparator Nero döneminde ise (54-68) serbest kent olma ayricaligina kavusturulmustur. Trabzon bu dönemde “ünlü” ve “zengin” kent tanimlamasiyla tarihçilerin kitaplarinda yer alir. Roma Imparatorlugunun dogu sinirinin savunmasina önem veren Vespasian zamaninda (69-79) Trabzon, Kapadokya -Galatya Eyaletine dahil edilmistir.

Ünlü Roma Imparatoru Hadrian Döneminde (117-138) tüm imparatorlukta oldugu gibi Trabzon’da da önemli imar etkinliklerinde bulunulmus, birçok dini ve askeri binalar ile yollar, su kemerleri ve yakin zamana kadar kalintilari görülebilen yapay bir liman insa edilmistir Hadrian’dan sonra Trabzon’un parlak dönemi sona ermis, 244 yilinda para basma yetkisi elinden alinmistir. Roma Döneminde basilan Trabzon sikkelerinin ön yüzlerindeRoma Imparatorlarinin büstü olmakla birlikte, arka yüzlerinde Pontus Kralligi döneminden beri süregelen kendi mitolojik figürlerine yer verilmis ve Grekçe yazi kullanilmistir.

Trabzon, 276 yilinda tüm Dogu Karadeniz Bölgesine akinlar yapan Gotlarin saldirisina ugramis, bu saldirida tüm kent yakilip yikilmistir. Roma Imparatorlugunun son dönemlerinde 4. Yüzyilin basinda Diocletian Maximian, Constantinius ve Galerius’tan olusan dörtlü idare zamaninda Trabzon’da yeniden bir takim imar etkinliklerinde bulunuldugunu Trabzon Müzesindeki Latince bir kitabeden anliyoruz.

Roma Imparatorlugu 395 yilinda ikiye ayrilinca Trabzon, merkezi Istanbul olan Dogu Roma / Bizans Imparatorlugunun sinirlari içinde kalmistir. Bizans Imparatoru Justinianus (527-564) Trabzon’da kent surlarini restore ettirerek yeni bir imar etkinligini baslatmistir. Heraclius zamaninda (610-641) imparatorluk askeri bölgelere ayrilmaya baslanmis, Trabzon, Teophilos zamaninda (829-842) kurulan Khaldia Temasinin merkezi olmustur.

Müslüman Araplar 8. Yüzyilin baslarindan itibaren Anadolu’ya düzenledikleri baskinlarda Dogu Karadeniz ve Trabzon’a gelmislerdir.

Bizans Imparatorlugunun 1204 de IV. Haçli seferleriyle gelen Latinlerin eline geçmesi üzerine, imparator I. Andronikos Komnenos’un Istanbul’dan kaçan torunlari Alexios ve David, Gürcü Kraliçesi Tamara’nin da yardimiyla Trabzon’da 1204 yilinda bagimsiz olarak Komnenos Kralligini kurmuslardir. Anadolu Selçuklulari ile evlilik bagi olusturarak ve vergi ödeyerek siyasi varliklarini sürdürebilen Komnenos Kralligi, I. Manuel Komnenos zamaninda (1238-1265) en parlak dönemini yasamistir. Gümüshane’deki gümüs madenlerinin etkisiyle de ekonomik olarak güçlenen Manuel I’in sikkeleri üzerinde “en mutlu” ünvani yer almaktadir.

I. Bayezid’in 1398 de Samsun yöresini almasindan sonra Trabzon Komnenos Kralligi Osmanli Devletine yillik vergi ödemek zorunda birakilmistir. David Komnenos, iktidari döneminde (1458-1461) vergi ödemeyi durdurarak, önceden ödediklerini de Akkoyunlu Devleti Sultani Uzun Hasan araciligiyla geri istemis, Osmanlilara karsi Avrupa’daki büyük devletlere ittifak önerisinde bulunmustur. Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet’in öncülügündeki Osmanli Kuvvetleri Bölgeyi kusatarak, 1461 yilinda Trabzon’u ele geçirmis ve Komnenoslarin egemenligine son vermistir.

Trabzon, Osmanli Döneminde önce eyalet ve sancak olarak sehzade ve mutasarriflar tarafindan idare edilmistir. Ilk sancak beyi Hizir Bey’dir. 1470 yilinda sancak beyligi küçük yasta Sehzade Abdullah’a verilmis; Abdullah, annesi Sirin Hatunla birlikte 1479 yilina kadar Trabzon’da yasamistir. Yavuz Sultan Selim de sehzadeligi sirasinda (1491-1512) Trabzon’da Sancak Beyi olarak bulunmus, sonradan Kanuni ünvani alacak olan oglu Sultan Süleyman burada dogmustur.

Trabzon 16. yüzyilda, merkezi Batum olan Lazistan Sancagi ile birlestirilerek eyalete dönüstürülmüs ve bu yeni idari birimin merkezi olmustur. 1867 yilinda Trabzon’da büyük bir yangin çikmis, bir çok kamu binasi da bu sirada yanmis ve kent daha sonra yeniden düzenlenmistir. 1868 yilinda vilayet olmus, merkez sancagi disinda Lazistan, Gümüshane, Canik Sancaklari da buraya baglanmistir.

Birinci Dünya Savasi sirasinda, Ruslar Trabzon’a saldirir (14 Nisan 1916). Trabzonlulardan olusan vurucu güçler (Milis), bu saldiri sirasinda gerilla savasi verirler. Bu siralarda, cepheye gönderilmek üzere Hamidiye Zirhlisinin desteginde Trabzon Limanina gelen cephane Trabzonlu gençlerce büyük bir heyecan içinde bosaltilip Maçka’ya tasinir.

Çaykara’da Sultan Murat Yaylasinda (10 Haziran 1916), Of’ta Baltaci, Arsin’de Yanbolu Derelerinde Ruslara karsi basarili savaslar verilmis, ancak o yillardaki kosullar altinda düsmanin Trabzon’a girmesine engel olunamaz ve Ruslar 14 Nisan l916 yilinda Trabzon’a girer. Ruslarin Trabzon’da kaldigi bir yil, on ay, on günlük süre içinde özellikle Rumlar ve Ermeniler, yerli halka büyük iskenceler yaparlar; sayisiz insan öldürürler.

1917′de Rusya’da “Bolsevik Devrimi” olur, Çarlik Yönetimi yikilir. Bunun üzerine Rus ordusunda büyük bir panik baslar. Bu Ruslarin Trabzon’dan çekilmesine de yol açar. Öte yandan, batidan doguya dogru kayan ve Karadag’da toplanan Türk Çeteleri, Akçaabat’a inerek Yüzbasi Kahraman Bey’in komutasinda üç koldan Trabzon’a dogru yürürler ve 24 Subat 1918 tarihinde Trabzon’a girer.

Ulu Önder Atatürk, Cumhuriyet döneminde Trabzon’a üç kez gelir; 1924, 1930 ve 1937 yillarinda, ilk geldikleri 15 Eylül 1924 günü, Trabzonlularca “ATATÜRK GÜNÜ” olarak kabul edilir ve bu kendisine bir telle bildirilir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var