Zinav Gölü Tanitim Videosu


Zinav Gölü Tanitim Videosu

Zinav Gölü Tanitim Videosu turistikmekanlar

Zinav Gölü, Tokat ili Resadiye ilçesi sinirlarinda yer alan heyelan seti seklinde olusan göldür. Gölün ölçülen en derin yeri 15 m, uzunlugu ise 1 km, genisligi de 70-500 m, alani ise 26 hektardir. Gölün Resadiye ilçesine uzakligi 17,4 km. Yolüstü köyüne ise 4 km uzakligindadir, Resadiye ilçe merkezinden araç ile Aybasti yönüne 13,4 km gidildikten sonra, göle ulasilir.

Zinav gölü adi hakkinda muhtelif meseleler,

Sinan adi bir rivayete göre, yörede birkaç yüzyil önce yasamis varlikli bir kisinin adindan gelmektedir. Genis arazilere sahip olan Sinan bey Yolüstü Kasabasinin yakinlarinda saray ve kale kalintilari bulunuyor. Gülen deresinin dogu yamacinda olusan heyelan vadinin önünü kapatmistir.Yapilan setin arkasinda biriken sular Zinav Gölünü olusturmustur. Göl Derenin tasidigi alüvyonlarla tarafindan dolup, heyelan kütlesinden tasan sular ise gölü olusturur, gölün bosalmasini engellemek için bent yapilmistir.

iamturkiye.tv içerisie yüklenen videolardan iamturkiye.tv sorumlu değildir. Görüntü ve ses kaydı olan videolar ve fotoğraflar telif haklarından iamturkiye.tv sorumlu tutulamaz.

Hak sahipleri tarafından şikayet edilmesi durumunda 24 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Video ile Şikayetim var